Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

1% podatku 2020

7.01.2020, Bądź Solidarny w Potrzebie

 

Pośród różnych podatków, które płacimy, jest jeden, który budzi inne skojarzenia i emocje niż pozostałe. Po pierwsze jako społeczeństwo jesteśmy zaangażowani w proces podejmowania decyzji, dotyczący celowości tego podatku, a po drugie, dokonując dobrego wyboru możemy w wymierny sposób pomóc tym, którzy znajdują się w potrzebie. Nazywany jest podatkiem dobroczynnym. Wiecie już, o którym podatku mowa? Oczywiście chodzi o 1 %.

Nowy Rok to szczególny czas – mały, nowy początek czegoś. Pewien próg, po przekroczeniu którego wielu z nas planuje coś zmienić, zrobić inaczej, zacząć od nowa. Czas rozliczeń podatkowych, który przypada właśnie na początek roku, daje nam również okazję do tego, byśmy pozytywne emocje, plany i postanowienia, które są w naszej głowie, realizowali nie tylko w odniesieniu do siebie samych, ale abyśmy mogli zrobić coś wielkiego dla innych.

Na początku każdego roku jako podatnicy mamy możliwość przekazania 1% podatku należnego fiskusowi, wykazanego w rocznej deklaracji PIT – bezpośrednio na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Nie wiąże się to dla nas z żadnym dodatkowym kosztem – chodzi jedynie o świadome podjęcie decyzji. Jeśli nie wybierzemy żadnej organizacji prospołecznej, 1% podatku i tak płacimy, z tym że wędruje on do kasy państwowej. Przekazanie 1% podatku jest więc tak naprawdę przesunięciem tej kwoty z budżetu państwa, na rzecz organizacji prowadzącej działalność dobroczynną.

A więc to my sami decydujemy o tym, gdzie i na jakie cele ta część naszego podatku zostanie spożytkowana.

Na kogo 1% podatku?

Jeśli nie wybraliście jeszcze podmiotu, któremu przekażecie 1%, pragniemy przedstawić pokrótce działalność Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej – organizacji pożytku publicznego.

Działamy nieprzerwanie od 1997 roku, a w 2004 roku uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego. Dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy i ludzi o wielkich sercach, stale się rozwijamy. Obecnie posiadamy ponad 80 filii znajdujących się na terenie całego kraju. Wzrasta nie tylko wartość udzielanej przez nas pomocy, ale i jej zakres. Ponad 20-letnie doświadczenie, wyraźne efekty podejmowanych działań na rzecz innych oraz transparentność, sprawiają, że cieszymy się coraz większym zaufaniem ze strony darczyńców jak i wolontariuszy. Realizowane przez nas projekty odpowiadają na potrzeby różnych grup społecznych – przede wszystkim dzieci i młodzieży, ale również osób chorych, starszych, ubogich czy wykluczonych.

W 2020 roku pragniemy rozwijać jeden z naszych kluczowych programów: „Bądź solidarny w potrzebie”. To dzięki temu projektowi jesteśmy w stanie pomagać w sytuacjach niecierpiących zwłoki, gdzie nie ma czasu na organizowanie celowych zbiórek pieniężnych od początku i oczekiwanie na środki. Są to przypadki, gdy osoby (często dzieci) ulegają poważnemu wypadkowi i potrzebują operacji, rehabilitacji czy zakupu środków opatrunkowych. Niejednokrotnie bywają też potrzeby związane z nagłym pojawieniem się choroby i zakupem leków lub wykonaniu badań diagnostycznych. Wspieramy też rodziny, które znajdują się w krytycznej sytuacji np. w wyniku pożaru domu czy innych nieszczęść. Są to również sytuacje alarmowe, które wymagają podjęcia natychmiastowych działań. Ponadto program „Bądź solidarny w potrzebie” umożliwia doraźną pomoc osobom, które zostały bez opału na zimę lub którym brak żywności czy ubrań. Bardzo często są to rodziny wielodzietne lub samotne mamy wychowujące dzieci.

Jedno jest pewne – działania te są możliwe tylko dzięki zaangażowaniu osób, którym niesienie pomocy nie jest obojętne. Pamiętajmy – odpisanie 1 procenta podatku nic nie kosztuje – a czyniąc to możemy odmienić czyjeś życie.Jak przekazać 1% podatku w 2020 roku?

Wystarczy w odpowiedniej rubryce składanej deklaracji podatkowej wprowadzić nasz numer KRS: 0000 220 518 lub skorzystać z darmowego programu na stronie bliskoserca.pl/pit, gdzie deklarację można rozliczyć elektronicznie. Osoby, które w tym roku będąrozliczały się onlineprzez stronę podatki.gov.pl, również mogą przekazać 1% naChrześcijańską Służbę Charytatywną, wybierając z listy nasz numer KRS. Jeśli w poprzednim roku rozliczając się online wybraliście inną organizację, system podpowie ją automatycznie. Oczywiście można ją jednym kliknięciem zmienić wybierając opcję „zmień organizację”, a następnie wskazując nasz numer KRS.

Pamiętajmy. Urząd Skarbowy przekaże kwotę podatku na rzecz organizacji wtedy, gdy deklarację podatkową złożymy terminie.

Cieszymy się, że każdego roku jest wiele osób gotowych zrobić coś dla innych i tym samym naśladować postawę Pana Jezusa wobec tych, którzy znajdują się w potrzebie. Mamy nadzieję, że w tym roku jeszcze więcej z nas otworzy swoje serca na potrzebujących.
Każdej osobie, która zdecydowała się na przekazanie 1% podatku na działalność dobroczynną Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej serdecznie dziękujemy!

 

Paweł Lazar

Dyrektor Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej

 

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij