Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Dzieci wojny na HumanDOC

2.12.2011, Pomoc Rwandzie

28 listopada 2011 r. w krakowskim Kinie „Sfinks” odbył się przegląd filmów dokumentalnych, zorganizowany w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych HumanDOC „Globalny Rozwój w Kinie”. Uzupełniła go prezentacja dokonana przez Ninę Mocior z Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh).

„Obrazy prezentowane na Festiwalu HumanDOC to prawdziwe perełki filmów dokumentalnych, krótko- i długometrażowych, pokazujących globalne współzależności, problemy i wyzwania. (…) to unikalne połączenie przyjemnego z pożytecznym: kina dokumentalnego na najwyższym światowym poziomie, kampanii społecznych, debat i dyskusji. Przegląd festiwalu prezentuje filmy niebanalne, pełne pasji i emocji, które uwrażliwiają na niesprawiedliwość społeczną i przede wszystkim inspirują do działania, pokazują, że nawet będąc tu, w Polsce, możemy zmieniać życie innych ludzi na lepsze, pomagać nawet w najdalszych zakątkach świata” –  tak o festiwalu mówią organizatorzy.

Krakowski przegląd zdominowały produkcje opowiadające o problemach współczesnej Afryki. Jedną z nich był wyreżyserowany w 2010 roku przez Bryana Single’a amerykański dokument Dzieci wojny, którego akcja ma miejsce w dotkniętej wojną północnej Ugandzie. Bohaterami filmu są dzieci-żołnierze – zmuszone trudną sytuacją lub zwyczajnie uprowadzone z domów i szkół i następnie wcielone w szeregi Armii Bożego Oporu, ekstremistycznej organizacji partyzanckiej. Dziś, po ucieczce z wojska, przebywają w centrum rehabilitacyjnym, gdzie przy pomocy terapeutów próbują uwolnić się od wojennej traumy.

Pokazowi towarzyszyła prezentacja, w której Nina Mocior, koordynatorka projektów pomocowych realizowanych przez ChSCh w Rwandzie, omówiła tło prezentowanych zagadnień i przybliżyła zainteresowanym tematykę funkcjonowania programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, w ramach którego współfinansowane są projekty ChSCh. W dyskusji uczestniczył także o. Wojciech Chwaliszewski ze Zgromadzenia Misjonarzy Kombonianów, który opowiadał o swojej pracy w Kongu, gdzie obok misji troszczył się też o konkretne potrzeby i rozwój ludzi wśród których mieszkał.

– Film Dzieci wojny porusza jeden z wielu afrykańskich problemów. Przypomina, że wojna nie okalecza tylko w wymiarze fizycznym, lecz upośledza psychicznie i społecznie. Traumatyczne doświadczenia z przeszłości przekładają się na późniejsze życie. Dzieci-żołnierze często popadają w konflikt z prawem, przemoc staje się dla nich sposobem na życie. Przeszkody mają też charakter polityczny: rząd Ugandy niewiele robi, aby rozwiązać problem. Bez wsparcia z zewnątrz nie poradzą sobie. Jedną z form pomocy mogłoby być podniesienie poziomu przygotowania psychologów, który co widać na filmie, pozostawia wiele do życzenia – wyjaśnia Nina Mocior.

Przed objęciem funkcji koordynatorki Nina mieszkała kilka miesięcy w Rwandzie jako wolontariuszka. Podróżowała po Kongu i Ugandzie, gdzie prowadziła badania. Uczestnikom krakowskiego pokazu opowiedziała m.in. o wrażeniach z pobytu w ośrodku Hope North dla dzieci-żołnierzy oraz o planach związanych z nowymi projektami w Afryce.

Paweł Kociołek (pk)

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij