Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

EVS w Estonii: Alicja w Krainie...

26.05.2012, EVS (Wolontariat Europejski)

Przedstawiamy kolejną relację Alicji Ostrowskiej, która z ramienia ChSCh wyjechała na Wolontariat Europejski (EVS) do Estonii.

Minęły cztery miesiące od mojego przyjazdu do Tallinna. W ostatnim czasie miałam okazję kilkakrotnie promować Polskę podczas prezentacji poświęconych polskiej kulturze, tradycji, historii i przyrodzie. Spotkanie z pozostałymi wolontariuszami przebywającymi w Tallinnie oraz młodymi ludźmi przygotowującymi się do wyjazdu na wolontariat urozmaiciliśmy dodatkowo poczęstunkiem polskim ciastem – mazurkiem.

9 maja, podczas Dnia Europy miałam również możliwość prezentować Polskę w
domu spokojnej starości w Tallinnie oraz w centrum dla młodzieży w miasteczku Põltsamaa. Młodzież mogła także wziąć udział w warsztatach manualnych oraz wysłuchać relacji wolontariuszy, którzy wrócili z innych krajów.

Ostatnio w przedszkolu, w którym pracuję podczas wolontariatu, obchodziliśmy polski zwyczaj pożegnania zimy, czyli topienie Marzanny. Dzieci z naszą małą pomocą przygotowały lalkę i całą grupą wybraliśmy się nad pobliskie jezioro w celu powitania wiosny. Dzieci w czasie wycieczki śpiewały piosenki i były bardzo zaciekawione polskim obyczajem. Niestety lokalne władze zabroniły podpalenia i utopienia Marzanny w jeziorze, więc postanowiliśmy zostawić ją na plaży.

Kolejnym zadaniem, jakie realizuję w przedszkolu, są lekcje języka polskiego. Dzieci uczą się raz w tygodniu przez zabawę i bardzo szybko zapamiętują polskie słówka. Obecnie potrafią już posługiwać się kilkoma wyrażeniami. Nawiązałam też współpracę z polską ambasadą, która podarowała dla przedszkola książeczki z polskimi bajkami w języku estońskim. Na początku maja, gdy Estończycy obchodzą Dzień Matki, wystawiliśmy w przedszkolu przedstawienie na podstawie polskiej legendy o Janosiku. Dzieci bardzo długo się do tego przygotowywały, gdyż było ono dość długie oraz oprawione kilkoma piosenkami.

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij