Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Fantastyczna atmosfera, czyli Expo Zdrowie w Trzebnicy

25.05.2011, EXPO Zdrowie

22 maja w Trzebnicy odbyło się Expo Zdrowie zrealizowane przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh) i współfinansowane przez Unię Europejską. Trzebnickiej wystawie zdrowotnej towarzyszyły warsztaty motywacyjno-integracyjne.

Expo Zdrowie to logistycznie duże wyzwanie. Osiem głównych stanowisk tematycznych, czyli dieta, ćwiczenia, woda, słońce, wstrzemięźliwość, powietrze, odpoczynek i ufność promują zasady zdrowego stylu życia. Odwiedzając poszczególne ekspozycje, można poddać się prostym badaniom kontrolnym takim jak: pomiar cukru, ciśnienia krwi, cholesterolu, tkanki tłuszczowej i wydolności oddechowej, a także testowi kondycyjnemu z pomiarem tętna, obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI) czy określić wiek biologiczny… Można też zażyć relaksacyjnego masażu oraz zabiegu z wykorzystaniem leczniczych właściwości wody czy degustować dania zdrowej kuchni. Ponadto Expo Zdrowie daje możliwość indywidualnych konsultacji z lekarzem czy porad terapeuty uzależnień. Zorganizowanie takiej wystawy oznacza wiele dni przygotowań przed wydarzeniem i bardzo intensywną pracę w dniu realizacji. W trzebnickie Expo Zdrowie zaangażowanych było niemal 30 osób, których pracę koordynowali Anna Dulian i Marek Jankowski. Z możliwości udziału w nim skorzystało blisko 90 mieszkańców. Wielu towarzyszyło organizatorom aż do jego zamknięcia.

– Często padało stwierdzenie, że to ich pierwsze tak kompleksowe testy medyczne od bardzo dawna. I to w jednym miejscu – mówi Marek Jankowski, koordynator. – Ludzie mówili, jakie to dla nich ważne, że ktoś coś dla nich robi. Byli uśmiechnięci i serdeczni.

– Trzebnica to wyjątkowe miasto. Jesteśmy pod wrażeniem – uzupełnia Natalia Majewska, promotorka zdrowego żywienia, „szefowa kuchni” wszystkich dolnośląskich Expo Zdrowie (wcześniej Expo odbyło się w Kamiennej Górze i Świebodzicach), współfinansowanych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. – Ogromne zainteresowanie i dużo ciepłych słów od uczestników. Fantastyczna atmosfera.

Jasne. Tyle pyszności, jakie na trzebnickie Expo Zdrowie przygotowano, musiało mocno wpłynąć na dobry nastrój. Próbowano znakomitych smarowideł do chleba – wyczarowanych z zaskakujących produktów – jak choćby pasty z grochu. Smakowało danie obiadowe – kasza gryczana z proteiną sojową, do tego efektowna surówka z kapusty pekińskiej i czerwonej z sosem vinegrait. Pięknie wyglądała i świetnie smakowała. Furorę zrobiła soczewica na gęsto z papryką, pieczarkami i cebulą. Wiele osób łączyło to danie z parówkami sojowymi, twierdząc, że tak smakuje najlepiej. Dla zabieganych – bardzo apetyczny obiad na szybko – ryż z warzywami po chińsku. Wielka rozmaitość kotletów: owsiane z pokrzywą, delikatne z fasoli, z cieciorki, z grochu, z brązowej soczewicy z pieczarkami, a także niezmiennie zaskakujące degustatorów sojowe à la schabowy, którymi próbujący byli zachwyceni. Do tego znakomity chleb domowego wypieku. I kulinarna poezja – desery przygotowane bez dodatku cukru – kulki bakaliowe, krem waniliowy i „czekoladowy” z dodatkiem karobu oraz wyśmienita sałatka owocowa.

Trzebnickiej wystawie towarzyszyły też warsztaty motywacyjno-integracyjne z psychologiem. Uczestnicy ocenili je pozytywnie. Podkreślali, że dobrym doświadczeniem jest już rozmowa, wymiana spostrzeżeń i świadomość, że są ludzie, u których można szukać wsparcia i pomocy w rozwiązywaniu problemów.

– My się napracowaliśmy, ale radość innych to naprawdę niesamowita gratyfikacja. Wspaniała sprawa – mówi Anna Dulian, która razem z Markiem Jankowskim koordynowała projekt. – Wiele rozmawiałam z ludźmi. Najbardziej przyjemne jest to, że nie spotkałam się z żadną negatywną opinią. Jedynie z pytaniami, kiedy następne Expo Zdrowie.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

ChSCh jest organizacją pożytku publicznego. Możesz jej przekazać 1% podatku (KRS 0000220518).

Serwis Informacyjny ChSCh

Zdjęcia: Tomasz Majewski

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij