Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Każde pokolenie ma… czas na gotowanie!

31.12.2014, nieprzypisany

W czasach, gdy młodzież ma mało okazji, by słuchać swoich babć i dziadków, są jeszcze takie miejsca i chwile, gdy starsze i młodsze pokolenie jest razem, działa i tworzy ramię w ramię, ręka w rękę, pierś w pierś. Jak to możliwe? Zobaczcie sami.

Znane powiedzenie mówi „przez żołądek do serca”, jednak w kontekście zdrowego stylu życia można by je nieco zmodyfikować – „przez żołądek do zdrowia”. Ta prawda ważna jest zarówno dla osób ze starszego jak i młodszego pokolenia. I ten właśnie temat połączył uczestników projektu „Zdrowie na talerzu” realizowanego przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną.

Z czego składa się ta potrawa?

Z czego składa się ta potrawa? – to jedno z pytań, jakie zadawali sobie uczestnicy wspomnianego projektu. Byli to seniorzy z Kluby Seniora „Magnolia” we Wrocławiu oraz dzieci z ich rodzin, a także młodzież z jednego z wrocławskich liceów i dzieci z tutejszej świetlicy środowiskowej „Miś”.

Prowadząca warsztaty promotor zdrowia Lidia Szłowieniec, częstując uczestników smacznymi i zdrowymi daniami i prosząc o zgadywanie, z czego się składają, tłumaczyła jednocześnie zbawienny wpływ na zdrowie każdego ze składników (oczywiście po ich odgadnięciu!). W ramach pięciu trzygodzinnych spotkań uczestnicy mogli zobaczyć, jak przyrządzić zdrowe potrawy, sami wziąć udział w ich przygotowaniu, a dzięki ciekawym prezentacjom multimedialnym oraz innym materiałom (broszury, ulotki) zdobyli też wiedzę o zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym.

Festiwal Zdrowego Jedzenia i owoce projektu
 
W ostatnim dniu miał miejsce uroczysty warsztat międzypokoleniowego zdrowego gotowania. Wzięli w nim udział przedstawiciele obu grup warsztatowych i wspólnie przyrządzali dania do degustacji – Festiwalu Zdrowego Jedzenia. W trakcie tych zajęć powstały także filmy prezentujące przygotowanie potraw, które posłużą do celów edukacyjnych – będą do dyspozycji m.in. świetlicy środowiskowej „Miś”, klubu seniora „Magnolia”, Wrocławskiego Centrum Seniora oraz zostaną zamieszczone w Internecie, tak aby każdy mógł z nich skorzystać.
      
– Młodsi i starsi bardzo się angażowali i brali czynny udział w warsztatach; pomagali pani Lidii w przygotowywaniu potraw, zadawali wiele ciekawych pytań, robili notatki. Byli bardzo zainteresowani kontynuacją takich spotkań – podkreśla Jolanta Kowalska, koordynatorka „Zdrowia na talerzu”.

Program realizowany 1 listopada–31 grudnia pokazał, jak ważna jest profilaktyka zdrowotna i poznawanie od najmłodszych lat zasad zdrowego żywienia, oraz że wspólne gotowanie to świetna okazja do zabawy, uczenia się od siebie i zacieśniania więzi.

Projekt „Zdrowie na talerzu” był współfinansowany ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.  

Projekt „Zdrowie na talerzu” był współfinansowany ze środków otrzymanych z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu.

Zdrowie na talerzu – sałatka owocowa from ChSCh www.bliskoserca.pl on Vimeo.

Zdrowie na talerzu – granola from ChSCh www.bliskoserca.pl on Vimeo.

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij