Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

O wolontariacie, solidarności i pomocy w Rwandzie

19.07.2011, EVS (Wolontariat Europejski)

13 lipca w Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa we Wrocławiu odbyły się warsztaty prowadzone przez przedstawicielki Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh): Ninę Mocior i Katarzynę Czyż. Mówiły one o wolontariacie w kontekście solidarności z drugim człowiekiem oraz projektach realizowanych przez ChSCh w Rwandzie

Zajęcia zorganizowane przez dom spotkań prowadzone były dla uczestników wymiany polsko-rosyjskiej. Brała w nich udział młodzież z Polski i Rosji w wieku 17-20 lat.

Podczas warsztatów mówiono m.in. o wolontariacie zagranicznym oraz solidarności i współpracy międzynarodowej na rzecz rozwoju; wyjaśniono, czym są Milenijne Cele Rozwoju; prowokowano do zastanowienia się nad globalnymi zależnościami i wzajemnym wpływem na swoje życie mieszkańców różnych części świata, zwłaszcza związkami między krajami Globalnego Południa a krajami rozwiniętymi.

Katarzyna Czyż opowiedziała o akcji EVS (European Voluntary Service – Wolontariat Europejski) – zasadach programów, możliwościach wyjazdów, krajach partnerskich dla projektów wolontariackich. Następnie Nina Mocior opowiedziała o swoim projekcie EVS w Rwandzie, który realizowała wraz z Krzysztofem Suchowierskim od stycznia do maja tego roku. W ramach EVS ChSCh od kilku lat jako organizacja akredytowana wysyła młodych wolontariuszy do pracy poza granicami Polski, prowadząc projekty m.in. na Ukrainie i w Rwandzie. W ostatnim z tych krajów z powodzeniem sfinalizowała projekt „Tubakire – szkoły podstawowe bez barier dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo w Rwandzie”, prowadziła kursy pierwszej pomocy dla nauczycieli, a obecnie realizuje dwa nowe przedsięwzięcia – budowę toalet w szkołach z uwzględnieniem potrzeb dzieci niepełnosprawnych oraz – wspólnie z Krakowskim Instytutem Rozwoju Edukacjiszkolenia dla nauczycieli i rodziców dzieci niewidomych i niedowidzących. Obydwa projekty są współfinansowane w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r.      

Uczestnicy warsztatów powiększyli ponadto swoją wiedzę na temat problemów Afryki i Globalnego Południa. W spotkaniu wzięło udział 18 młodych osób.
 
Czytaj o projekcie EVS.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

(aw)

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij