Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Świebodzice: Aha! To tak to się robi!

20.05.2011, EXPO Zdrowie

18 maja w Świebodzicach odbyło się drugie Expo Zdrowie z cyklu dolnośląskich wystaw zdrowotnych realizowanych przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh) i współfinansowanych przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Tym razem wystawa towarzyszyła III Świebodzickiej Giełdzie Pracy.

Na ośmiu ekspozycjach tematycznych, z których składało się Expo Zdrowie, uczestnicy poznawali tyleż kluczowych dla zachowania zdrowia obszarów. Były to: dieta, ćwiczenia, woda, słońce, wstrzemięźliwość, powietrze, odpoczynek i ufność. Atrakcyjna forma plansz i materiałów informacyjnych oraz rodzaj badań i zabiegów na poszczególnych stanowiskach ułatwiały zapamiętywanie najważniejszych wiadomości o zdrowym stylu życia. A można było zmierzyć poziom cukru, cholesterolu, ciśnienie krwi, tkankę tłuszczową, wydolność oddechową, przetestować swoją kondycję fizyczną czy obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI).

– Przebadaliśmy niemal 70 osób, w tym większość pozostających długotrwale bez zatrudnienia – podsumowuje Anna Dulian odpowiedzialna za realizację projektu.

Wyniki wszystkich pomiarów zapisywano na Osobistej Karcie Badań. Stanowiły one podstawę indywidualnej konsultacji z lekarzem, z której mógł skorzystać każdy biorący udział w wystawie. Przybyłym proponowano także zabieg z wykorzystaniem leczniczych właściwości wody oraz relaksujący masaż. Z myślą o tych, którzy lubią smakować, przygotowano degustację potraw wegetariańskich. Odpowiedzialna za nią Natalia Majewska przyrządziła: pasztet z pieczarek i orzechów, ryż po chińsku, pasty do pełnoziarnistego, domowego wypieku chleba, kiełki, pięć rodzajów kotletów – z pieczarek, płatków owsianych, ciecierzycy, grochu, zielonej soczewicy i sojowe. Delektowaniu się towarzyszyło wiele zdziwienia, że takie smaczne. Natalia Majewska chętnie „sprzedawała” patent na udane kotlety. I wielokrotnie tego dnia usłyszała: „Aha! To tak to się robi!”. Odkryć zresztą było więcej. Zaskakiwało mleko sojowe, pytano, gdzie je można kupić. Pewien uczestnik zdegustowany stwierdził: „Tyle mówicie o bezmięsnej diecie, a tu proszę! Mięso leży!” I wskazał palcem parówki… sojowe. Wyjaśnienia i próbowanie przywróciły mu zaufanie do organizatorów. Dzieci towarzyszące rodzicom na Expo cieszyły się szczególnymi względami – każde miało prawo do podwójnej porcji sałatki owocowej.  

– Ludzie byli bardzo zadowoleni – mówi pani Ania. – Podkreślali, że to fajna akcja. I pytali, czy jest szansa na więcej takich spotkań.

W trakcie wystawy można było wziąć też udział w warsztatach integracyjno-motywacyjnych z psychologiem. Mówiono na nich, jak radzić sobie z problemami dnia codziennego, przełamywać bariery podczas szukania pracy. Obecni dzielili się doświadczeniami życiowymi. Jedno z nich szczególnie podziałało na słuchaczy. Pewien mężczyzna opowiedział, jak przed 10 laty podobne spotkanie stało się dla niego skutecznym bodźcem do trzeźwienia. I – jak przyznał – ma nadzieję, że te również będą przełomowym momentem w czyimś życiu. Wiele osób po warsztatach rozmawiało indywidualnie z psychologiem, szukając klucza do walki z przeciwnościami losu.

Już 22 maja Expo Zdrowie w Trzebnicy. Jego adresatami są osoby niezatrudnione, między 15 a 64 rokiem życia. Zachęcamy do wcześniejszych zgłoszeń – dają one pewność udziału we wszystkich badaniach (rejestracja bezpośrednio przed wystawą w miarę wolnych miejsc). Informacje i zapisy pod numerami: 662 292 011, 746 466 467, 792 219 698. Zapraszamy!

Czytaj o projekcie Expo Zdrowie.

Wspomóż realizację programów prozdrowotnych.

ChSCh jest organizacją pożytku publicznego. Możesz jej przekazać 1% podatku (KRS 0000220518).

Serwis Informacyjny ChSCh

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij