Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Wisła: projekt Szlachetne zdrowie zakończony pełnym sukcesem - WIDEO

Polacy są gotowi zmieniać swoje nawyki żywieniowe, chcą dbać o zdrowie, pogłębia się nasza świadomość zdrowotna. Dobitnie świadczy o tym frekwencja zainteresowanych poszczególnymi etapami projektu „Szlachetne zdrowie”. To prozdrowotna inicjatywa, którą realizowała wiślańska filia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh). Zakończyła się ona sukcesem, który nie śnił się nawet organizatorom.

– Wszystkie założenia co do uczestnictwa przerosły nasze oczekiwania – mówi Julia Troszok, kierownik filii ChSCh w Wiśle. – Np. w wystawie zdrowotnej EXPO Zdrowie wzięło udział 185 zarejestrowanych uczestników, zaś niektóre stoiska, np. z degustacją odwiedziło ponad 200. W wykładach na temat zdrowego stylu życia, które odbyły się po EXPO Zdrowie, wzięło udział 249 osób. Wystawę dotyczącą Biblii odwiedziło 1 611 zwiedzających, zaś każdego z sześciu koncertów orkiestry dętej „Echo Adwentu” wysłuchało średnio 1 500 osób. Przy każdym wydarzeniu zakładaliśmy mniejszą liczbę uczestników.

W Polsce wciąż wielu ludzi odżywia się niezdrowo, spożywając m.in. nadmiar tłuszczów zwierzęcych. Propagowanie zdrowej diety było jednym z założeń programu „Szlachetne zdrowie”. Ale wiele mówiono też o słońcu, wodzie oraz ruchu i ich zbawiennym wpływie na nasz organizm.

– Z przeprowadzonych rozmów wynika, że jest zapotrzebowanie na tego typu działania – ocenia Julia Troszok. – Sporo osób chce zmienić swoje nawyki żywieniowe. Rozdaliśmy mnóstwo ulotek i poradników. Ludzie pytali, czy będziemy to kontynuować w przyszłym roku. Dzisiaj jest dużo lepszy odbiór tego typu programów niż 10-15 czy 20 lat temu.

Niektórym imprezom towarzyszyły stoiska ze zdrową, smaczną wegetariańską żywnością. Ludzie byli zachwyceni degustacją, potrawy wszystkim przypadły do gustu. Czy wiślanie wzięli sobie do serca przestrogi i wskazówki dotyczące zdrowego stylu życia? To się okaże.

– Po jednym działaniu trudno powiedzieć, czy jakieś zachowania się utrwaliły. Jedyne co mogę powiedzieć, to to, że realizacja projektu zakończyła się pełnym sukcesem, a wszystkie założenia zostały osiągnięte – cieszy się Julia Troszok.

Projekt „Szlachetne zdrowie” był realizowany przez filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej w Wiśle od maja do października, w ramach programu „Działaj lokalnie”, finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności przy współudziale Akademii Filantropii w Polsce i Stowarzyszenia Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej. Był również elementem obchodów 100-lecia Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Wiśle.

Ostatnim wydarzeniem w ramach projektu „Szlachetne zdrowie” są zajęcia Szkoły Zdrowego Gotowania. Zajęcia prowadzi wolontariuszka, Iwona Deperas, specjalistka do spraw zdrowego żywienia. W niedzielę, 7 października tematem były potrawy na śniadanie i kolację, natomiast w najbliższą niedzielę, 14 października, uczestnicy poznają przepisy na smaczne i zdrowe obiady. Początek zajęć o godz. 15 w siedzibie Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Wiśle, przy ul. Spacerowej 9.

Zobacz filmowe podsumowanie na Youtube.

Czytaj o projekcie Zadbaj o Zdrowie z ChSCh.

Tekst: Justyna Libera. red. aw

Zapisz się na Newsletter
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij