Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Wolontariuszu, kim jesteś!?

12.12.2013, nieprzypisany

W dzisiejszych czasach wszechogarniającej informacji panuje motto „wyróżnij się albo zgiń”. Dlatego Chrześcijańska Służba Charytatywna Oddział Dolnośląski zrealizowała wymianę młodzieżową, dzięki której wolontariusze i wolontariuszki z Polski i Łotwy poznali skuteczne sposoby wyrażania siebie.

„Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż, a zapamiętam. Pozwól doświadczyć, a zrozumiem” – tę maksymę Konfucjusza można z powodzeniem odnieść do wymian młodzieżowych realizowanych w ramach Programu Młodzież w Działaniu. Stawiają one bowiem przede wszystkim na doświadczenie i zajęcia pozwalające nabyć praktyczne umiejętności w kontakcie z drugim człowiekiem, w przeciwieństwie do wiedzy przekazywanej w szkole.

Wymiana Your Image Your Creation była realizowana przez Fundację Chrześcijańska Służba Charytatywna Oddział Dolnośląski. 1–8 grudnia. Grupa 20 młodych Polaków i Polek oraz Łotyszy i Łotyszek gościła w ośrodku wypoczynkowym w Wiśle.

– W trakcie projektu uczestnicy i uczestniczki mogli poznać samych siebie oraz siebie nawzajem poprzez kulturę i pracę razem – mówi Michał Kłopocki, koordynator. – A także promować wolontariat w lokalnej społeczności i rozpatrywać kwestie związane z kreowaniem wizerunku wolontariusza.

Sporą część programu poświęcono pracom w grupach czy warsztatom dotyczącym autoprezentacji. Uczestnicy i uczestniczki mieli za zadanie m.in. przygotować indywidualną koszulkę uczestnika, zawierającą informację o nich i o projekcie, oraz przebranie, które najlepiej podkreśli ich osobowość.

Chociaż program odbywał się w Wiśle, 5 grudnia grupa gościła także w Cieszynie, gdzie odwiedziła dom seniora, prowadząc warsztaty z rękodzieła, a następnie jedno z gimnazjów, by wziąć udział w dyskusji o wolontariacie i międzykulturowości. Po południu w herbaciarni na Zamku Cieszyńskim młodzież spotkała się z przedstawicielami Fundacji Laja, którzy przyjechali do Polski w ramach Wolontariatu Europejskiego (EVS). W trakcie tego spotkania uczestnicy rozmawiali o swoich zagranicznych, międzykulturowych doświadczeniach.

– Nauczyłam się pracować w grupie oraz rozmawiać z ludźmi innych kultur. Odkryłam swoje słabości i pozytywne strony. Odkryłam, co jest dla mnie ważne w życiu – tak podsumowuje wymianę jedna z uczestniczek.

(aw)

Wymiana Your Image Your Creation była współfinansowana w ramach Programu Młodzież w Działaniu

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij