Ciuchcia zdrowia. Święto i program dla rodzin w Zabrzu
13 maja, 2016
Żyje mimo wszystko
17 lutego, 2017

Edukacja globalna: pierwsza w Polsce taka publikacja, już dostępna!

 

W ramach projektu „Edukacja globalna w nauczaniu osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” ukazała się prekursorska, pierwsza w Polsce recenzowana publikacja pod redakcją zawierająca materiały edukacyjne do nauczania edukacji globalnej uczennic i uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Jej redaktorkami są dr Urszula Markowska-Manista oraz mgr Aleksandra Niedźwiedzka-Wardak z Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Publikacja jest efektem pracy wspomnianych ekspertek z zakresu edukacji globalnej, a także studentek i absolwentek pedagogiki przygotowującej do pracy z uczennicami i uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz psychologii. Zawiera m.in. wprowadzenie teoretyczne do zagadnienia edukacji globalnej, przedstawienie kwestii edukacji globalnej w polskiej rzeczywistości oświatowej oraz materiały edukacyjne. Jak czytamy w recenzji dr hab. Joanny Głodkowskiej, prof. Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie „Jest to materiał wyraźnie nastawiony na inspirowanie nauczycieli do budowania interesujących kontekstów edukacyjnych”, zaś „zróżnicowanie tematyczne zagadnień jest jednym z ważnych atutów tej publikacji (…)”. Druga z recenzentek książki, dr Katarzyna Górak-Sosnowska stwierdza: „Ukierunkowanie na potrzeby konkretnej grupy docelowej i dopasowanie treści materiałów do jej potrzeb edukacyjnych to jedna z najmocniejszych stron opracowania”.

Publikację w formie pliku PDF można pobrać bezpłatnie poniżej. Publikacja zawiera materiały audio i wideo – dla pełnej funkcjonalności rekomendujemy używanie programu Adobe Reader (bezpłatne pobieranie: www.get.adobe.com).

Projekt „Edukacja globalna w nauczaniu osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi” realizowany przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh) był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2013 r.