1 % podatku – Chrześcijańska Służba Charytatywna

Historia Martynki – pomoc dzieciom
9 września, 2019
Pomoc pogorzelcom – podzielmy się sercem, jak robią to inni
20 lutego, 2020

1 % podatku – Chrześcijańska Służba Charytatywna

Pośród różnych podatków, które płacimy, jest jeden, który budzi inne skojarzenia i emocje niż pozostałe. Po pierwsze jako społeczeństwo jesteśmy zaangażowani w proces podejmowania decyzji, dotyczący celowości tego podatku, a po drugie, dokonując dobrego wyboru możemy w wymierny sposób pomóc tym, którzy znajdują się w potrzebie. Nazywany jest podatkiem dobroczynnym. Wiecie już, o którym podatku mowa? Oczywiście chodzi o 1 % podatku.

U schyłku roku

Nowy Rok to szczególny czas – mały, nowy początek czegoś. Pewien próg, po przekroczeniu którego wielu z nas planuje coś zmienić, zrobić inaczej, zacząć od nowa. Czas rozliczeń podatkowych, który przypada właśnie na początek roku, daje nam również okazję do tego, byśmy pozytywne emocje, plany i postanowienia, które są w naszej głowie, realizowali nie tylko w odniesieniu do siebie samych, ale abyśmy mogli zrobić coś wielkiego dla innych.

Na początku każdego roku jako podatnicy mamy możliwość przekazania 1% podatku należnego fiskusowi, wykazanego w rocznej deklaracji PIT – bezpośrednio na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Nie wiąże się to dla nas z żadnym dodatkowym kosztem – chodzi jedynie o świadome podjęcie decyzji. Jeśli nie wybierzemy żadnej organizacji prospołecznej, 1% podatku i tak płacimy, z tym że wędruje on do kasy państwowej. Przekazanie 1% podatku jest więc tak naprawdę przesunięciem tej kwoty z budżetu państwa, na rzecz organizacji prowadzącej działalność dobroczynną.

A więc to my sami decydujemy o tym, gdzie i na jakie cele ta część naszego podatku zostanie spożytkowana.

Na kogo 1% podatku?

Jeśli nie wybraliście jeszcze podmiotu, któremu przekażecie 1%, pragniemy przedstawić pokrótce działalność Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej – organizacji pożytku publicznego.

Działamy nieprzerwanie od 1997 roku, a w 2004 roku uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego. Dzięki zaangażowaniu wielu wolontariuszy i ludzi o wielkich sercach, stale się rozwijamy. Obecnie posiadamy ponad 80 filii znajdujących się na terenie całego kraju. Wzrasta nie tylko wartość udzielanej przez nas pomocy, ale i jej zakres. Ponad 20-letnie doświadczenie, wyraźne efekty podejmowanych działań na rzecz innych oraz transparentność, sprawiają, że cieszymy się coraz większym zaufaniem ze strony darczyńców jak i wolontariuszy. Realizowane przez nas projekty odpowiadają na potrzeby różnych grup społecznych – przede wszystkim dzieci i młodzieży, ale również osób chorych, starszych, ubogich czy wykluczonych.

W 2020 roku pragniemy rozwijać jeden z naszych kluczowych programów: „Bądź solidarny w potrzebie”. To dzięki temu projektowi jesteśmy w stanie pomagać w sytuacjach niecierpiących zwłoki, gdzie nie ma czasu na organizowanie celowych zbiórek pieniężnych od początku i oczekiwanie na środki. Są to przypadki, gdy osoby (często dzieci) ulegają poważnemu wypadkowi i potrzebują operacji, rehabilitacji czy zakupu środków opatrunkowych. Niejednokrotnie bywają też potrzeby związane z nagłym pojawieniem się choroby i zakupem leków lub wykonaniu badań diagnostycznych. Wspieramy też rodziny, które znajdują się w krytycznej sytuacji np. w wyniku pożaru domu czy innych nieszczęść. Są to również sytuacje alarmowe, które wymagają podjęcia natychmiastowych działań. Ponadto program „Bądź solidarny w potrzebie” umożliwia doraźną pomoc osobom, które zostały bez opału na zimę lub którym brak żywności czy ubrań. Bardzo często są to rodziny wielodzietne lub samotne mamy wychowujące dzieci.

Jedno jest pewne – działania te są możliwe tylko dzięki zaangażowaniu osób, którym niesienie pomocy nie jest obojętne. Pamiętajmy – odpisanie 1 procenta podatku nic nie kosztuje – a czyniąc to możemy odmienić czyjeś życie.

Jak przekazać 1% podatku w 2020 roku?

Wystarczy w odpowiedniej rubryce składanej deklaracji podatkowej wprowadzić nasz numer KRS: 0000 220 518 lub skorzystać z darmowego programu na stronie bliskoserca.pl/pit, gdzie deklarację można rozliczyć elektronicznie. Osoby, które w tym roku będąrozliczały się onlineprzez stronę podatki.gov.pl, również mogą przekazać 1% naChrześcijańską Służbę Charytatywną, wybierając z listy nasz numer KRS. Jeśli w poprzednim roku rozliczając się online wybraliście inną organizację, system podpowie ją automatycznie. Oczywiście można ją jednym kliknięciem zmienić wybierając opcję „zmień organizację”, a następnie wskazując nasz numer KRS.

Pamiętajmy. Urząd Skarbowy przekaże 1% podatku na rzecz organizacji wtedy, gdy deklarację podatkową złożymy terminie.

Cieszymy się, że każdego roku jest wiele osób gotowych zrobić coś dla innych i tym samym naśladować postawę Pana Jezusa wobec tych, którzy znajdują się w potrzebie. Mamy nadzieję, że w tym roku jeszcze więcej z nas otworzy swoje serca na potrzebujących.
Każdej osobie, która zdecydowała się na przekazanie 1% podatku na działalność dobroczynną Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej serdecznie dziękujemy!

 

Wyrażam zgodę na przechowywanie i przetwarzanie moich danych osobowych
przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną, z siedzibą w Warszawie przy ul. Foksal 8,
00-366 Warszawa. Przysługuje mi prawo dostępu do moich danych osobowych oraz
ich edytowania lub usunięcia

FreshMail.pl