Zakończył się projekt „Szkolenia zawodowe dla młodzieży w regionie Shirak w Armenii jako alternatywa dla migracji” współrealizowany przez ADRA Polska. Dzięki niemu 30 młodych osób nauczyło się obsługi komputera i zyskało nowe kompetencje na rynku pracy.
Wręczenie dyplomów dla uczestników kursu obsługi komputera dla młodzieży z okolicznych wiosek odbyło się 28 września br. w siedzibie lokalnego partnera projektu – Apahov ev Zargatsogh Yntaniq, w miejscowości Gyurmi. Wręczenie zostało poprzedzone prelekcją na temat relacji damsko-męskich oraz zgadywanką słowną. Po wręczeniu dyplomów odbył się poczęstunek dla zebranych uczestników. W uroczystości wzięli udział uczestnicy kursu oraz zaproszeni goście ze środowiska lokalnego, a także Piotr Nowacki, prezes ADRA Polska, kierownik projektu Anush Safaryan z ADRA Armenia oraz Susanna Arakelyan, główna księgowa ADRA Armenia. Prelekcję prowadził wolontariusz ADRA Armenia – Zaven Gabrielyan.
Po oficjalnej części prezes ADRA Polska odbył rozmowę z Artakiem Soghomonyanem, dyrektorem Apahov ev Zargatsogh Yntaniq na temat możliwości dalszej współpracy. Przeprowadzono też ewaluację projektu przy udziale jego uczestników, z której wynikło jednoznacznie, że kurs obsługi komputera był bardzo przydatny, szczególnie dla dziewcząt, które najliczniej wzięły udział w przedsięwzięciu i wyraziły chęć udziału w kolejnych tego typu działaniach. Chłopcy wyrażali większe zainteresowanie kursami manualnymi – np. stolarstwem. Lokalny partner z Gyurmi wyraził zainteresowanie realizacją w przyszłości takiego kursu. Organizacja Apahov ev Zargatsogh Yntaniq działa od trzech lat w zakresie wspierania osób najuboższych z wiosek, będąc partnerem lokalnych władz. Skupia swoją działalność szczególnie na dawaniu zawodu i znajdowaniu pracy młodzieży. Dzięki organizowanym przez nią kursom szycia kilkadziesiąt kobiet znalazło już pracę w tym zawodzie.
Projekt „Szkolenia zawodowe dla młodzieży w regionie Shirak w Armenii jako alternatywa dla migracji” był współfinansowany ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w ramach programu RITA – Przemiany w regionie, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.