Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Czy znasz głos biedy?

Głos biedy..jaki on jest? Czy go znasz? Czy słyszysz?

Prawdziwa bieda nie krzyczy – tak brzmiało jedno z haseł naszego programu pomocy dla potrzebujących. Po kilku latach jest ono wciąż bardzo aktualne. Dlaczego? Bieda się nie zmienia. Bieda jest cicha, a często nawet niema. Nie krzyczy, nie woła, nie manifestuje, nic nie mówi, a raczej milczy. Jest wstydliwa.

Często lubimy szufladkować wiele rzeczy, tak aby mieściły się w określonym schemacie. Kiedy myślimy o biedzie, kojarzymy pewne obrazy i już w głowach mamy gotowe stereotypy. Biedny kojarzony jest z osobą bezdomną lub uzależnioną. Czasem leniwą, która robi wszystko, by nie podjąć pracy. Z biedą kojarzymy również dzieci w krajach trzeciego świata – te obrazy również znamy. Czy nie takie szufladki mamy w głowie, gdy myślimy o biedzie?

A bieda w Polsce? W kraju Unii Europejskiej w XXI wieku?

Ją trudno jest dostrzec – choć z pewnością istnieje, a ilość osób żyjących w skrajnym ubóstwie rośnie. W roku 2020 było ich przeszło 2 mln! Jednak wielu z nas nie zna osobiście nikogo biednego. Bo przecież prawdziwa bieda nie krzyczy. Osoby ubogie w Polsce nie zawsze pasują do naszych szufladek. Są to zwykli ludzie, często pracujący lub utrzymujący się z emerytury czy renty, których przychody nie wystarczają na godne życie. Pisząc „godne” nie mamy na myśli luksusów, ale raczej zjedzenie ciepłego posiłku w ciągu dnia, dostęp do bieżącej wody, łazienki, możliwość wykupienia leków czy ogrzania mieszkania zimą. Takich osób (żyjących w skrajnym ubóstwie) w 2020 roku przybyło prawie 380 tysięcy! Czasem są to nasi sąsiedzi, osoby samotne lub całe rodziny. Nie mówią głośno o swojej sytuacji, bo po co.. Nie chcą współczucia – potrzebują konkretnej pomocy.

Jedną z takich osób była Małgosia, która opiekuje się niepełnosprawnym (leżącym) mężem. Na zdjęciu poniżej możecie zobaczyć jak wyglądała ich łazienka zanim zdecydowali się poprosić o pomoc...

Ogromnie się cieszyliśmy, że przerwali milczenie i skontaktowali się z nami, bo nikt nie zasługuje na życie w takich warunkach. Ciężko jest funkcjonować bez łazienki, a co dopiero radzić sobie w takiej sytuacji opiekując się osobą niepełnosprawną. Remont sfinansowaliśmy ze środków zebranych w ramach projektu „Bądź Solidarny w Potrzebie”. Dziś małżeństwo może cieszyć się nową łazienką i tym samym poprawą jakości życia! Sami nie byliby w stanie sobie poradzić z tak dużym przedsięwzięciem, gdyż nie starcza im na podstawowe potrzeby takie jak lekarstwa, środki higieniczne czy opłaty za media – w tych kwestiach również udzieliliśmy pomocy ze środków, które wpłynęły z 1% podatku.

Łazienka przed remontemŁazienka po remoncie

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim tym, którzy być może osobiście nie znają biednych osób, ale wiedzą, że one są i potrzebują pomocy – w związku z tym pomagają za pośrednictwem organizacji takich jak nasza.

Choć bieda nie krzyczy, to istnieje wokół nas i ma różne oblicza. Czasem jest to brak łazienki, innym razem brak środków finansowych na żywność, ubranie, leki lub opał. Na podstawy.

Podań o pomoc otrzymujemy coraz więcej – ich liczba rośnie, gdyż rośnie liczba osób skrajnie ubogich (czyli takich, którzy na miesięczne wydatki mają mniej niż minimum egzystencji: nieco ponad 600 zł)

Dlatego też gorąco zachęcamy: wesprzyj osoby potrzebujące, które odważyły się poprosić o pomoc. Być może dzięki Tobie będziemy mogli odpowiedzieć pozytywnie na podania, które do tej pory musiały zostać odłożone na bok, w oczekiwaniu na środki finansowe. Każda kwota jest ważna. Pamiętaj, że biedni nie poproszą o nią sami. To musi być Twój gest dobroczynności i Twoje głośne „nie” wobec milczącej biedy.

Jak możesz to pomóc?

Najprościej jest przekazać 1% podatku – tradycyjnie w urzędzie, w usłudze Twój e-PIT lub poprzez dedykowany pogram. Szczegóły znajdziesz na naszej stronie Najważniejsze, aby zapamiętać nasz numer KRS: 0000 220 518 i niezależnie od sposobu rozliczenia, wpisać go w odpowiedniej rubryce. To nic nie kosztuje! Dzięki wpłatom z 1% podatku będziemy mogli pomagać takim osobom jak Pani Małgosia i jej mąż.

Można też przekazać dobrowolny dar bezpośrednio na nasz program pomocy ubogim, na konto Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej: 54 1240 1994 1111 0010 3162 7042 z dopiskiem: „Bądź Solidarny w Potrzebie”.

Za każdy przekazany 1% podatku i każdy dar, dzięki któremu odpowiemy pozytywnie na kolejne, ciche prośby o pomoc – serdecznie dziękujemy!

 

Paweł Lazar

Dyrektor Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij