Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Dołącz do akcji i podziel się posiłkiem!

Kiedy mowa jest o głodzie i niedożywieniu, na myśl przychodzi nam przede wszystkim Afryka. Jednak ten sam problem – choć w mniejszej skali – istnieje także u nas. Polska zajmuje w Unii Europejskiej trzecie, niechlubne miejsce, zaraz za Bułgarią i Rumunią pod względem liczby niedożywionych dzieci. To przede wszystkim w odpowiedzi na ten problem 28-29 września już po raz dziesiąty odbywać się będzie ogólnopolska zbiórka żywności Podziel Się Posiłkiem.

Z powodu głodu na świecie co 6 sekund umiera jedno dziecko. Choć niedożywienie jest problemem globalnym, nie trzeba go daleko szukać. Wystarczy rozejrzeć się w najbliższym otoczeniu, wejść do pierwszej lepszej szkoły.

Statystyki są przerażające. Bowiem według danych GUS około 17 % polskich rodzin egzystuje poniżej granicy ubóstwa, co oznacza, że pieniędzy wystarcza im tylko na pokrycie najbardziej podstawowych wydatków. W rodzinach tych mieszka i wychowuje się około 28 % wszystkich dzieci i młodzieży do lat siedemnastu . To oni najbardziej odczuwają skutki tej sytuacji.

Ubóstwo ma bardzo złożone przyczyny. Jako te najważniejsze można wymienić duże bezrobocie, niskie wykształcenie oraz dużą liczbę dzieci na utrzymaniu. Właśnie rodziny wielodzietne są najbardziej zagrożone tym problemem. Nieodłącznym jego elementem może być niedożywienie. Zaś chroniczny niedobór składników odżywczych w organizmie dziecka niesie ze sobą daleko idące konsekwencje, które dadzą o sobie znać w dorosłym życiu.

Niedożywione dzieci są narażone na wiele poważnych schorzeń, m.in zaburzenia wzrastania i zaburzenia rozwoju centralnego układu nerwowego. Z powodu nieustannego uczucia głodu gorzej się uczą, ponieważ trudniej im skupić uwagę, mają niską samoocenę, brakuje im wiary we własne możliwości. Zostają zepchnięte na margines życia społecznego, co z kolei przyczynia się do tego, że w dorosłym życiu – wzorem rodziców – nie potrafią sobie poradzić. To błędne koło można przerwać, organizując dożywanie dzieci, np. w szkołach. Odpowiednie żywienie jest bowiem podstawowym warunkiem właściwego rozwoju fizycznego i intelektualnego dla młodego człowieka.

Akcje mające na celu dożywianie osób potrzebujących nie są niczym nowym. W dniach 28–29 września odbędzie się dziesiąta już ogólnopolska zbiórka żywności w ramach akcji „Podziel Się Posiłkiem”, organizowana przez banki żywności i firmę Danone. Ta inicjatywa ma na celu przede wszystkim dożywianie dzieci z ubogich rodzin. W akcji bierze udział ponad 2 500 sklepów w całej Polsce, w których wolontariusze będą zbierać żywność, by później przekazać ją organizacjom dobroczynnym. Stamtąd produkty trafią do najbardziej potrzebujących rodzin. 

– To dodatkowe wsparcie, poza pomocą z Europejskiego Programu Pomocy Żywnościowej, którą dysponujemy na co dzień, jest bardzo potrzebne – mówi Dorota Skąpska, kierownik filii Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) w Koninie. – Zebrane dary przekażemy najbardziej potrzebującym rodzinom.

ChSCh, posiadająca w Polsce 70 filii, jest jedną z wielu organizacji, które pomogą w dystrybucji żywności zebranej podczas Podziel Się Posiłkiem. W wielu miejscach wolontariusze ChSCh wezmą też udział w zbiórce w sklepach.

– Do zbiórki Podziel Się Posiłkiem przystępujemy pierwszy raz – mówi Anna Karpeta, kierownik filii ChSCh w Puławach. – Wcześniej braliśmy udział w zbiórce świątecznej, udało się wtedy zebrać 600 kg żywności. Jesteśmy pełni nadziei, że i tym razem uda się coś zebrać. Mamy wolontariuszy z gimnazjum i liceum. Byliśmy pozytywnie zaskoczeni, ponieważ młodzież sama zgłosiła się do udziału w wolontariacie. Oprócz uczniów żywność zbierać będą osoby, które same zgłosiły się do nas po pomoc. Dary podzielimy w taki sposób, że 1/3 zostanie przekazana dla dzieci z gimnazjum, 1/3 dla młodzieży z liceum i 1/3 dla tych potrzebujących, który zgłosili się po pomoc. Mam nadzieję że Puławianie otworzą się na potrzebujących – dodaje.

Do najbardziej pożądanych produktów podczas akcji należeć będą artykuły z długim terminem ważności: olej, mąka, cukier, płatki śniadaniowe, odżywki dla dzieci, soki oraz konserwy.

Oprócz Puław i Konina do zbiórki włączą się filie ChSCh w Lidzbarku Warmińskim, Sońsku, Zabrzu, Stargardzie Szczecińskim Wrocławiu i Świnoujściu.

Pełną listę sklepów, w których odbywać się będzie zbiórka żywności można znaleźć na stronie Federacji Polskich Banków Żywności.

Poniżej znajduje się lista sklepów, w których będzie można spotkać wolontariuszy ChSCh:

Filia Zabrze

Biedronki w Zabrzu: ul.  Klonowa 15, ul. Szczęść Boże 6, ul.  Hermisza 16, ul. Krakowska 3, ul. Wolności 480; Biedronka w Bytomiu, ul. Frenzla 25

Filia Lidzbark Warmiński

sieć Społem: ul. Wysoka Brama 25 (Lux), ul. Polna 2 (Lux), ul. Poniatowskiego 16 (Rywal), Plac Wolności 2 (Delikatesy);

Biedronka, ul. Lipowa 5

Delikatesy Centrum, ul. Ogrodowa 1

Lidl, ul. Wiejska 1  

Gama, ul. Wyszyńskiego 14

Filia Wrocław

Tesco, ul. Legnicka 58 (Magnolia Park)

Filia Puławy

sieć Stokrotka: ul. Grota Roweckiego 2, ul.  Słowackiego 2, ul. Kołłątaja 18

Carrefour, ul. Gościńczyk 2.
 
Biedronki, ul. Piłsudskiego 15, ul. Generała Fieldorfa 12

Ajg Uniwersam Grabczak Sp.J.,
ul. Radomska 8, Góra Puławska

Filia Świnoujście

Netto, ul. Szkolna 4

Filia Sońsk

Lewiatan, ul. Ciechanowska 52;

Lewiatan, ul. Ciechanowska 11 (Gołotczyzna)

Filia Konin

Lidl, ul. Szarych Szeregów;

Biedronka, ul. Wał Tarejwy 8

Filia Stargard Szczeciński

Netto, ul. Wyszyńskiego 12/2

Filia Gorzów Wielkopolski

Agap, ul. Legionów Polskich 4b  
(własna zbiórka – 30 września)

Czytaj więcej o pomocy żywnościowej.

Tekst: Justyna Libera

Zapisz się na Newsletter
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij