Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

EVS, Estonia: Anglicy w Tallinie i mistrzostwa Europy po raz drugi

Dominik Rudzki relacjonuje, jak minął mu lipiec na Wolontariacie Europejskim w Estonii, na który wyjechał z ChSCh.

Kolejny miesiąc na wolontariacie w Estonii już za mną. Minął chyba najszybciej z dotychczasowych. Jednym z ważniejszych wydarzeń był przyjazd grupy angielskiej młodzieży, w ramach jednego z programów Leonardo. Moja organizacja goszcząca, Continuous Action, poprosiła mnie o przygotowanie dla tej grupy kilku zajęć. Głównym zajęciem, które dostali, było odświeżenie głównego pomieszczenia magazynowego. Pomagali również w codziennej pracy banku żywności – jeżdżenie z kierowcą, przygotowywanie paczek. W czasie ich pobytu pomagałem im przy pracy, a po pracy oprowadzałem po Tallinie. W połowie ich przyjazdu (dwa tygodnie) wybraliśmy się na wycieczkę do Helsinek. W stolicy Finlandii spędziliśmy kilka godzin, udało mi się obejrzeć centrum, dwa kościoły oraz stadion olimpijski zbudowany na olimpiadę 1952.

16 lipca, po wyjeździe angielskiej grupy, pojechałem do innego miasta Estonii – Haapsalu, gdzie pomogłem przy odświeżaniu kilku ścian w banku żywności, jak również w codziennej pracy. Po pracy byłem oprowadzany po mieście i okolicy przez przemiłych i przesympatycznych ludzi. Najciekawszymi miejscami w Haapsalu były dla mnie zamek, muzeum kolejnictwa, baza armii sowieckiej za miastem jak również ruiny dworu rodziny szlacheckiej. Z Haapsalu prowadzi ścieżka rowerowa do innego miasta, skąd odchodzi prom na drugą co do wielkości wysp estońskich – Hiiumaa. Ścieżka rowerowa jest o tyle ciekawa, że została utworzona w miejscu starych torów kolejowych Z tego, co wiem, jest to dość popularny sposób na reaktywowanie nieużywanych trakcji w Skandynawii. Estońska wyspa jest dobrym miejscem na spędzenie cichego i spokojnego wypoczynku, jak również zwiedzenie kilku zabytków; kościółków czy miejsca wybuchu krateru.
 
Pozostałe dni czasu wolnego spędziłem, uczestnicząc w kilku ciekawych wydarzeniach. W ostatnim dniu lipca byłem na koncercie mojego ulubionego zespołu – Red Hot Chili Peppers. Śledziłem też turniej finałowy mistrzostw Europy w piłce nożnej do lat 19. W turnieju brały udział m.in. Estonia, Anglia, Hiszpania, Grecja, Portugalia, Francja; cały turniej wygrała Hiszpania. W połowie miesiąca, jak co roku, odbyły się dni morza. Była możliwość zwiedzania kilku statków; wystaw w galeriach; wysłuchania międzynarodowych zespołów np. z Węgier; obejrzenia w akcji ratowników morskich czy „tańca synchronicznego” dwóch statków.

cdn.

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij