Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Ferie z Afryką w Białymstoku

Na początku lutego w Białymstoku odbyły się Integracyjne Ferie Międzykulturowe. Był to pierwszy etap projektu „Piękno jest WHEEL, czyli na kółkach do teatru”, organizowanego przez młodych wolontariuszy, którzy pod nazwą Grupa „Kontakt” już od kilku lat wspólnie podejmują działania na rzecz dzieci niepełnosprawnych ruchowo.

–  Naszym celem jest przede wszystkim integracja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z lokalną społecznością. Chcemy dać im szansę wyrażenia siebie przez sztukę – opowiada Nina Mocior z Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh), autorka projektu. – Będziemy współtworzyć spektakl oraz wystawę fotograficzną, aby za ich pośrednictwem przedstawić szerszej publiczności problematykę Afryki oraz przeciwdziałać rasizmowi i ksenofobii.

Na podopiecznych Grupy „Kontakt” i dzieci z Białostockiego Ośrodka Kultury czekała moc atrakcji. Pierwszą z nich była wizyta w Białostockim Teatrze Lalek, gdzie pod okiem profesjonalnych lalkarzy najmłodsi własnoręcznie wykonali kukiełki przedstawiające ich rówieśników z Afryki. Wizyta w teatrze była jedynie przedsmakiem tego, co czekało na uczestników w następnych dniach. Pod okiem wolontariuszy z Afryki, którzy specjalnie na tę okazję przybyli do Białegostoku, najmłodsi wzięli udział w zajęciach plastycznych, kursie tańca afrykańskiego, warsztatach gry na bębnach oraz w zajęciach robienia biżuterii afrykańskiej.

– Do udziału w projekcie zaprosiliśmy zaprzyjaźnionych Afrykańczyków. Przyjechał do nas Juga z żoną i dziećmi. Juga, który poprowadził warsztaty gry na bębnach, pochodzi z Konga. Natomiast jego żona Iza, która jest pół Polką, pół Kenijką, przygotowała zajęcia z tworzenia afrykańskiego rękodzieła ludowego, biżuterii i masek – mówi Krzysztof Suchowierski, koordynator projektu. – Oni od kilkunastu lat mieszkają w Krakowie, świetnie mówią po polsku. Ich dzieci, co ciekawe, na co dzień posługują się aż czterema językami: polskim, angielskim, francuskim i suahili – dodaje. – Przyjechali też Aleks i Cecylia, studenci, którzy od półtora roku przebywają w Polsce, a pochodzą z Rwandy. Ich zadanie polegało na przygotowaniu i uczestnictwie w sesji fotograficznej, podczas której dzieci, pod okiem profesjonalnego fotografa mogły wcielić się w modela lub modelkę, a także stanąć po drugiej stronie obiektywu.

Zdjęcia wykonane przez najmłodszych podczas ferii i zaplanowanej na wiosnę sesji fotograficznej na łonie natury zostaną zaprezentowane publiczności w formie wystawy „Piękno jest WHEEL” dotyczącej integracji dzieci niepełnosprawnych z młodzieżą afrykańską.

– Integracja między dziećmi niepełnosprawnymi, pełnosprawnymi i wolontariuszami z Afryki przebiegała super. Rodzice byli zachwyceni, że dzieciaki tak świetnie się bawią – podkreśla Krzysztof. – Mega atrakcją było dla wszystkich spotkanie z inną kulturą. Chyba jednak najwięcej emocji towarzyszyło warsztatom gry na bębnach. Afrykańczycy przywieźli też masę innych instrumentów. Nie miałem nawet pojęcia, że takie instrumenty można stworzyć.

Obecnie podopieczni Grupy „Kontakt” rozpoczynają pracę nad kolejnym etapem projektu. Podczas odbywających się co dwa tygodnie warsztatów teatralnych najmłodsi wspólnie przygotują spektakl. Efekty tej pracy razem z zapowiadaną wystawą zdjęć będzie można zobaczyć 21 maja w Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej – w Trosce o Dialog i Rozwój.

(pk)

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij