30 młodych osób z 10 państw wzięło udział w organizowanym przez ADRA Polska szkoleniu na temat pracy z osobami niepełnosprawnymi z użyciem nowoczesnych technologii informacyjnych. Zarówno sam program jak i atmosfera szkolenia sprawiły, że trening z pewnością można zaliczyć do udanych.
Trening w ramach projektu SPEAK OUT LOUDER był finansowany z funduszy Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS +. 12–20 października w nadmorskim Grzybowie gościli przedstawiciele organizacji z Polski, Ukrainy, Serbii, Macedonii, Azerbejdżanu, Armenii, Albanii, Palestyny, Kosowa i Rumunii na co dzień pomagających osobom niepełnosprawnym.
Zajęcia prowadzone przez trenerów z Polski i Macedonii rozpoczynały się o 10, kończyły o 19. Wśród tematów m.in. zajęcia integracyjne, komunikacja, prezentacja mediów w krajach uczestników, sposoby funkcjonowania i wykorzystywania mediów społecznościowych, przygotowywanie filmu dotyczącego osób niepełnosprawnych. Nie zabrakło też wieczoru międzykulturowego.
– Drugiego dnia uczestnicy wcielali się w rolę osoby niepełnosprawnej, co pozwalało im zidentyfikować się z taką osobą i uzmysłowić sobie jej sytuację – mówi Agnieszka Dunajska, koordynatorka SPEAK OUT LOUDER. – Ważnym wydarzeniem była też wizyta studyjna w Polskim Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, oddział w Kołobrzegu. Sposób pracy ośrodka – jego kompleksowość i profesjonalizm zrobiły na uczestnikach i na mnie spore wrażenie.
Nawiązane w ramach treningu relacje między członkami poszczególnych organizacji stworzyły świetną sposobność do realizacji przez nich wspólnych projektów w przyszłości.
Materialnym owocem szkolenia będzie przewodnik dla organizacji pozarządowych nt. pracy z osobami niepełnosprawnymi. (Gotowy przewodnik można pobrać z załącznika. Przewodnik jest w języku angielskim).
Po szkoleniu uczestnicy powiedzieli m.in.:
„Atmosfera była tak gorąca i przyjazna, że ciężko było opuszczać to miejsce. Co do krajobrazu i otoczenia tego miejsca (Grzybowa) to zapiera dech w piersiach!!!”.
„To, co chciałam poszerzyć, czyli swoją wiedzę o różnych kulturach oraz działalności mediów w różnych krajach, a także dowiedzieć się o praktycznych sposobach pracy z ludźmi z niepełnosprawnościami, zostało zrealizowane”.
„Dowiedziałam się, jak różnorodne są kultury i jak podobni potrafią być ludzie w każdej z tych kultur”.
„Szkolenie było lepsze, niż się spodziewałem. Spotkałem wspaniałych ludzi i nauczyłem się wiele z ich doświadczeń i wiedzy, nie tylko o problemach ludzi z niepełnosprawnościami czy technologiach komputerowych, ale również o innych kulturach. Bardzo to sobie cenię”.
A zatem… do zobaczenia w Grzybowie za rok?!