Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Opole: Żyć ładniej

28.06.2011, Świetlice środowiskowe

Uczyć bawiąc, bawić ucząc – ta maksyma pobrzmiewa w tle działań wychowawców z opolskiej Świetlicy Środowiskowej „Garaż”, prowadzonej przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh). Różnorodność tematyki i form zajęć czyni z nich atrakcyjną ofertę dla dzieci i młodzieży. To nieodzowny warunek realizacji podstawowego celu istnienia placówki, jakim jest tworzenie warunków sprzyjających prawidłowemu rozwojowi społecznemu, psychicznemu i fizycznemu dzieci i młodzieży.

Żyć ładniej, żyć mądrzej, żyć ciekawiej, żyć zdrowiej. Tak można by nazwać najważniejsze, przeplatające się wielokrotnie, wątki zajęć w świetlicy. Zajęcia sportowo-rekreacyjne, nauka radzenia sobie ze stresem, profilaktyka zdrowotna, zajęcia edukacyjne, zajęcia z socjoterapii, zajęcia z psychologiem.

Planowanie zajęć wymaga od wychowawców sporej kreatywności, dobrej znajomości swoich podopiecznych i wielu – czasem dziwnych i niezwykłych – umiejętności, jak na przykład piernikowa architektura lub wiedza z zakresu kosmetologii.

Podczas „Salonu urody” – zajęć adresowanych do dziewcząt – ważna okazała się znajomość nietypowego wykorzystania kuchennych skarbów. Dziewczyny miały okazję zastosować maseczkę z ogórka, by sprawdzić, jak skutecznie nawilża i wybiela cerę. Uczyły się także, jak zrobić manicure i wyczarować twarzową fryzurę. Zajęcia zdecydowanie przypadły im do gustu. Chłopcy z ciekawością podglądali, co się dzieje w pokoju obok. Być może i oni poczuli potrzebę poznania prostych i skutecznych sposobów zadbania o swój wygląd i następny salon odbędzie się już z ich czynnym udziałem.

Za to właśnie panowie celowali w zdobniczych pomysłach w czasie innych zajęć. Inżynieryjne zacięcie ujawniło się przy planowaniu i konstrukcji domku przygotowanego w ramach zajęć kulinarnych. Forma tej słodkiej
budowli wykonana była z kartonu owiniętego folią spożywczą. Następnie czas na zaprawę, pyszną zresztą, bo z nutelli.

– Później naklejaliśmy na nią słodkości: ciastka, wafelki, cukierki, żelki, sezamki – zdradza szczegóły kolejnych etapów budowy Magda Wrzesińska, kierująca świetlicą. – Na zakończenie „budowania” wszyscy ze smakiem schrupali to, co stworzyli.

Pewne jest, że niewielu architektów jest tak zadowolonych z rezultatu swych prac, jak twórcy owego barwnego domu. I tylko tajemnicą pozostaje, jak poszczególnym „materiałom budowlanym” udało się dotrwać do końca prac…

Łatwiej było przy okazji konkursu na najładniejszą wiosenną kanapkę.

– Z okazji wiosny dzieci przygotowały wiosenne kanapki z nowalijek oraz sałatkę wiosenną – wspomina Magda Wrzesińska. – Pokonkursowa degustacja cieszyła nie tylko zwycięzców. Tym razem nacisk kładliśmy na zdrowe, nie tylko efektowne przygotowanie jedzenia. Choć estetyka, rzecz jasna, też była ważna – dodaje.

Czytaj więcej o świetlicach środowiskowych.

Złóż dar na działalność dobroczynną:

Świetlica Środowiskowa „Garaż”
ul. Niedziałkowskiego 9a
45-085 Opole
konto: 90 1240 1994 1111 0010 3068 9762

Serwis Informacyjny ChSCh

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij