Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Polskie zeszyty w Rwandzie

Zeszyty, bloki rysunkowe, kredki i ołówki, tak oczywiste w naszych szkołach, w rwandyjskich to wciąż luksus. Pomoce naukowe najczęściej wykonane są na miejscu i z tego, co dostępne – liści czy kapsli butelek po napojach gazowanych. Często jednak nie ma ich wcale.

Anna i Paweł Romaniukowie z Białegostoku, wolontariusze Fundacji ADRA Polska, wyjechali do Rwandy, by uczestniczyć w projekcie „Tubakire – szkoły podstawowe bez barier dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo”. To, co zobaczyli na miejscu, zrodziło potrzebę zwiększenia pomocy. Wraz z Michałem Poleckim, także wolontariuszem fundacji, koordynującym działania w kraju, zainicjowali udaną zbiórkę używanych wózków inwalidzkich dla rwandyjskich dzieci. W grudniu 2010 roku natomiast zorganizowali akcję „Dzieci – dzieciom, szkoła – szkole”. Tym razem poprosili o: pomoce do nauki pisania i czytania, gry edukacyjne i ogólnorozwojowe, plansze edukacyjne, pomoce do nauki języka angielskiego, proste instrumenty muzyczne, przybory plastyczne, drobny sprzęt sportowy oraz zabawki, a także materiały edukacyjne dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Apel, poparty informacjami i fotografiami z Rwandy, poruszył wiele osób. Żywo zareagowali uczniowie białostockich szkół i przedszkoli. Aż kilkanaście placówek włączyło się do akcji. Kiedy o potrzebach dzieci w Rwandzie myślą ich rówieśnicy w Polsce, rezultaty są wzruszające. Wśród zebranych darów wzrok przykuwa globus, na którym z pewnością najpierw sprawdzano, gdzie tak naprawdę leży ten daleki kraj Rwanda, a za chwilę, parę tysięcy kilometrów stąd, kilkanaście par oczu zatrzyma się na Polsce, Warszawie, a pewnie i na Białymstoku. Puzzle, pluszaki – ten międzynarodowy kod dostępu do dziecięcego uśmiechu – na równi z piórnikami i zeszytami czekają na transport do Afryki.

Sukces akcji to wielka radość dla organizatorów.

– Jest masa zeszytów, długopisów, mazaków, kredek, piłek do gry, książek do nauki języka angielskiego i puzzli. Są organki, pluszaki, plecaki, gry planszowe, a nawet nowe T-shirty – wylicza Michał. – Teraz muszę wszystko odebrać od szkół, zgromadzić, rozdzielić, spakować i wysłać. Na miejscu w Rwandzie Ania z Pawłem dopilnują, aby dary dotarły do właściwych rąk.

Po zakończeniu zbiórki w imieniu Piotra Nowackiego, prezesa Fundacji ADRA Polska, Michał Polecki wręczył przedstawicielom szkół, które najbardziej zaangażowały się w akcję, dyplomy z podziękowaniem.

Następna akcja „Dzieci – dzieciom, szkoła – szkole” w planach. Odbędzie się prawdopodobnie we wrześniu.

Dowiedz się więcej o Pomocy Rwandzie realizowanej przez Fundację ADRA Polska. Dalej możesz pomóc małym Rwandyjkom i Rwandyjczykom, zasilając konto zbiórki publicznej tego projektu albo dzwoniąc pod numer: 704 607 400 (koszt połączenia to 8,12 zł + 22% VAT).

Fundacja ADRA Polska
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
nr konta: 93 1240 1994 1111 0010 3128 3639

Zachęcamy do przelewu on-line.

Zapisz się na Newsletter
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij