Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Powiat cieszyński: młodzi uczą się, jak znaleźć pracę

– Młodzi ludzie często są nieprzygotowani do konkurowania na rynku pracy. Nie wiedzą, jak napisać CV czy przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej – przekonuje Błażej Żebrok, koordynator projektu „Młodzi na start!” realizowanego przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh). Wraz z początkiem października około 20 młodych osób z powiatu cieszyńskiego, uczestniczek i uczestników projektu, rozpoczęło staże, które dadzą im szansę na znalezienie zatrudnienia.

Na staże przyjmują pracodawcy z województwa śląskiego (firmy, urzędy itp.), którzy włączyli się do „Młodzi na start!”. Projekt obejmuje praktyczne szkolenia zawodowe, zajęcia z psychologiem i doradcą zawodowym oraz płatne, siedmiomiesięczne staże zgodne z odbytym szkoleniem dla 60 młodych mieszkańców powiatu cieszyńskiego. Pierwsza grupa osób rozpoczyna swoje staże właśnie w październiku.

Katarzyna (19 l.) jest uczennicą liceum wieczorowego. Dla niej udział w „Młodzi na start!” to szansa na zdobycie doświadczenia, poznanie nowych ludzi i zdobycie umiejętności, które przydadzą się na rynku pracy. Dzięki odbytemu w ramach projektu kursowi „sprzedawca-przedstawiciel handlowy” teraz rozpoczyna staż w hotelu. Będzie mieć pracę przez co najmniej kilka miesięcy i zdobędzie cenne doświadczenie.

Z kolei Anna (26 l.), kolejna z uczestniczek projektu, już znalazła stałą pracę. Dzięki konsultacjom z doradcą zawodowym dowiedziała się m.in., jakie studia podyplomowe wybrać, by jak najlepiej odpowiadały one jej potrzebom.

– W sumie już trzy osoby, które wzięły udział w „Młodzi na start!”, znalazły stałe zatrudnienie. Myślę, że w dużej mierze to zasługa ich udziału w projekcie. Na pewno zdobyte umiejętności przydadzą im się w życiu i pracy – podkreśla Błażej Żebrok.

Piotr (25 l.), absolwent ekonomii, odbędzie staż w urzędzie gminy.

– Dzięki projektowi nauczyłem się m.in., jak lepiej organizować swój czas w pracy – mówi. – Podczas stażu będę zajmował się pracą biurową, związaną z moją specjalizacją, czyli rachunkowością.

Uczestnicy w ramach projektu mają możliwość wzięcia udziału w jednym z trzech szkoleń zawodowych – „sprzedawca-przedstawiciel handlowy”, „pracownik biurowy” oraz „pracownik ochrony”. Oprócz tego uczą się m.in. wielu praktycznych i podstawowych rzeczy, np. tego, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną o pracę lub jak napisać dobre CV czy list motywacyjny. Rozwijają ponadto swoje umiejętności interpersonalne.

Udział w projekcie jest bezpłatny, zaś uczestnicy otrzymują stypendium zarówno podczas szkoleń, jak i podczas stażu.

– Projekt daje obopólną korzyść – zarówno uczestnikom, jak również firmom bądź instytucjom przyjmującym stażystów – mówi Błażej Żebrok. – Młodzi ludzie zyskują bezcenne doświadczenie, zaś pracodawcy zyskują nową osobę w zespole, nie ponosząc kosztów. Gdy się sprawdzi, mogą ją zatrudnić.

Wśród podmiotów przyjmujących na staże są także m.in. ośrodki pomocy społecznej i fundacje.

Do udziału w „Młodzi na start!” wciąż mogą zgłaszać się nowe osoby (mieszkańcy powiatu cieszyńskiego w wieku 15-27 lat). Szczegółowe informacje można uzyskać, dzwoniąc pod numer tel. 691 395 662, 721 241 228 lub pisząc na e-mail wisla@bliskoserca.pl. Do organizatorów projektu mogą się zgłaszać także pracodawcy poszukujący stażystów.

Projekt „Młodzi na start!” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wg danych GUS opublikowanych we wrześniu stopa bezrobocia w Polsce w sierpniu 2013 r. wynosiła 13%.

(aw)

Kapitał Ludzki              Śląskie. Pozytywna energia            Europejski Fundusz Społeczny

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij