Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Przystanki na wakacyjnej trasie „Garażowców”

Dla podopiecznych Świetlicy Środowiskowej „Garaż” w Opolu druga część wakacji upłynęła pod znakiem wielu atrakcji turystycznych oraz zajęć na świeżym powietrzu. Wychowawcy zadbali również o integrację grupy, organizując m.in. konkurs karaoke – który przy okazji pozwolił wyłonić nowe talenty muzyczne – kalambury czy inne gry zespołowe wymagające inwencji i zaangażowania.

Już na początku sierpnia młodzież udała się na spacer ulicami Opola oraz zwiedziła muzeum, w tym kamienicę czynszową. Przechadzka po mieście obfitowała we wrażenia kulturalne – wychowankowie podziwiali architekturę zabytkowych kamieniczek i odnowionego amfiteatru opolskiego, gdzie co roku odbywa się słynny festiwal. Kolejnym wakacyjnym przystankiem było odkrywanie i zwiedzanie opolskich murów obronnych i baszty rycerskiej. Dzieci miały niepowtarzalną okazję przyjrzeć się bliżej różnym eksponatom. Największym zainteresowaniem cieszyły się średniowieczne zbroje i broń. Ich przymierzanie i dotykanie pozwoliło im wczuć się w postacie historyczne i rozbudziło zainteresowanie dawnymi dziejami, które na pewno pozytywnie zaowocuje w szkole.

Opiekunowie skupili się na poszerzaniu nie tylko dziecięcych horyzontów kulturalnych czy historycznych, ale także wyobraźni plastycznej.

– W świetlicy, obok regulaminu wiszą prace, które stworzyły dzieci, nabierając farbę i chlapiąc nią na kartkę. Potem łączyły powstałe na papierze kropki tak, by uzyskane kształty przypominały zwierzęta – Anna Wycisło, wychowawczyni opowiada o awangardowych zajęciach plastycznych. – Poza tym tworzyliśmy kolorowe rybki z płyt CD i wakacyjne latawce.

Jednakże najważniejszym przystankiem na wakacyjnej trasie „Garażowców” był Krasiejów i szeroko reklamowany Dinopark. Dla wielu z wychowanków była to pierwsza w życiu okazja do takiej podróży pociągiem. Na miejscu zwiedzali m.in. tunel czasu: od powstania wszechświata do momentu, kiedy zaczęło pojawiać się życie; ścieżkę wiodącą przez wszystkie epoki, wyposażoną w eksponaty charakterystyczne dla danego okresu oraz posągi dinozaurów naturalnej wielkości, począwszy od bardzo małych aż do gigantów. Ponadto dzięki odwiedzinom w dużym pawilonie paleontologicznym wycieczkowicze obserwowali badania archeologiczne. Jest to jedyne miejsce w Europie, gdzie przez szklaną podłogę można obejrzeć trwającą na oczach widzów pracę archeologów: zobaczyć narzędzia, których używają, czy wykopane szkielety. Na koniec dzieci skorzystały z atrakcji oferowanych przez tamtejszy park rozrywki i oddały się swojemu ulubionemu zajęciu – zabawie.

Wychowawcy zorganizowali również międzyświetlicowe zawody sportowe złożone z trzech głównych etapów. Pierwszy składał się z paru konkurencji takich jak noszenie kubka z wodą czy skakanie w workach; drugi – obejmował turniej unihokeja między świetlicą „Garaż” a świetlicą „Oaza”; a trzeci – grę w piłkarzyki.

Ostatni „przystanek” na wakacyjnej trasie „Garażowców” to konkurs „Mam talent”. Na nim młodzież będzie miała okazję zaprezentować zdobyte w trakcie wakacji umiejętności.

Czytaj o świetlicach środowiskowych.   


Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij