Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Rwanda: 2 tys. uczniów i ani kropli bieżącej wody

Szkoła podstawowa w Rusiriro w Prowincji Wschodniej w Rwandzie. Ponad 2 tys. uczniów i ani kropli bieżącej wody. Woda do mycia rąk po skorzystaniu z toalety jest donoszona z odległości 6 km.

– Dla nas dostęp do bieżącej wody to rzecz oczywista, w Rwandzie zaś oczywisty jest widok dzieci i kobiet, których codziennym obowiązkiem jest przyniesienie do domu kanistra 5- czy 10-litrowego z wodą pochodzącą ze studni, jeziora czy strumienia – mówi Kinga Żałobka, koordynatorka projektu „Zdrowe szkoły w Rwandzie” realizowanego przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh).

W szkole podstawowej w Rusiriro, jednej z 12 objętych działaniem pomocowym, jest 2 030 uczniów, jedna toaleta na 169 dzieci i ani kropli bieżącej wody. Wodę do mycia rąk po skorzystaniu z toalety dyrektorka placówki kupuje od lokalnej społeczności, która przynosi ją ze źródła oddalonego od szkoły o 6 km. Koszt 20-litrowego kanistra wynosi 200 franków rwandyjskich – ok. 1,2 zł. Zakup 9 kanistrów to równowartość dniówki zatrudnionego tam nauczyciela, w sytuacji gdy nauczyciel jest jeden na 78 dzieci. Przy założeniu, że dyrektorka zdecyduje się przeznaczyć dniówkę nauczyciela na zakup wody do mycia rąk, na każdego z uczniów przypadnie 1/3 szklanki. W tak licznej szkole brak wody do mycia rąk po załatwieniu potrzeb fizjologicznych grozi chorobą Heinego-Medina, śmiertelnymi biegunkami i inwazjami nicieni – pasożytów przewodu pokarmowego.

Rozwiązanie problemu braku wody stanowi zbiornik na wodę deszczową (ang. water tank). Dlatego Chrześcijańska Służba Charytatywna z organizacją partnerską ADRA Rwana buduje w szkołach podstawowych znajdujących się na terenie Prowincji Wschodniej w Rwandzie zbiorniki na wodę deszczową o pojemności 10 tys. m3 każdy. Woda deszczowa jest w tym kraju najczystsza i najłatwiejsza do uzyskania, a system rynien połączony ze zbiornikiem umożliwi zgromadzić jej jak najwięcej. Projekt jest współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012 r. i obejmie pomocą niemal 20 tys. dzieci szkolnych.

Więcej na www.pomoc-rwandzie.bliskoserca.pl

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij