Statystyki rzadko przemawiają do ludzkiej wyobraźni i uczuć – wydają się nam tak nudne i abstrakcyjne. Pomoc niemal 6 tysiącom dzieci w Prowincji Wschodniej w Rwandzie nie robi na nas wrażenia. Jeśli jednak ten szereg cyfr zastąpimy w umyśle realnymi osobami z krwi i kości oraz poznamy osobiste historie choćby kilkorga z nich, z ich radościami i smutkami, los tych 6 tysięcy zaczyna nas obchodzić i poruszać. Wówczas owa statystyka nabiera właściwego sensu.
Inspiracją dla projektu „Zdrowie dla wszystkich” była też statystyka. Były i osobiste losy dzieci, szczególnie tych niepełnosprawnych: częste choroby, wykluczenie społeczne i stracone marzenia o edukacji. A przyczyna tych smutnych i przykrych wydarzeń – choć może to się wydawać nieprawdopodobne – tkwiła przede wszystkim w trudnych warunkach sanitarnych panujących w szkołach oraz w nieznajomości zasad higieny. Toalety szkolne w Rwandzie to najczęściej rząd małych pomieszczeń, w których znajdują się najzwyczajniejsze dziury w ziemi. Uczniowie niepełnosprawni ruchowo – zwłaszcza poruszający się na wózkach inwalidzkich – nie są w stanie korzystać z takich „urządzeń sanitarnych”; nie mogą samodzielnie zrealizować elementarnych potrzeb fizjologicznych. Aby więc ich nie mieć… nie piją i nie jedzą przed i w trakcie pobytu w szkole. A jeśli to nie pomaga, po prostu unikają… samej szkoły.
Problem braku ubikacji dotyka także dzieci pełnosprawnych. W szkołach zakwalifikowanych do projektu toalet po prostu nie ma – albo nigdy nie było, albo są zdewastowane; choćby w szkole w Mpanga, do której chodzi aż półtora tysiąca uczniów! Do nich też uczęszcza większy niż gdzie indziej odsetek dzieci niepełnosprawnych. Pomoc Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej oraz jej Partnerów: Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Fundacji ADRA Polska i organizacji ADRA Rwanda obejmie właśnie uczniów tych szkół – owe 6 tysięcy dzieci – by odmienić ich los, stworzyć lepsze warunki rozwoju, ocalić marzenia o edukacji. Po prostu dać szansę na lepsze jutro każdemu z nich.
– Po naszej wizycie monitorującej, która odbyła się w sierpniu, wiemy, że działają już oddolne komitety nadzorowania budowy toalet, a prace trwają – opowiada Nina Mocior, koordynatorka projektu. – Przez najbliższe trzy miesiące toalety zostaną ukończone. Niektóre z nich dostosujemy do potrzeb osób niepełnosprawnych: będzie m.in. podjazd, a wokół rzędu ubikacji betonowy chodnik, żeby dziecko na wózku inwalidzkim mogło samodzielnie dotrzeć. Żadna ze szkół nie ma też water tanków – wielkich zbiorników na wodę deszczową, przez co dzieci nie myją rąk. Dopiero my je kupimy i zainstalujemy.
Budowa toalet to jednak nie wszystko. Bo nie chodzi tylko o to, że ich zwyczajnie nie ma; że nie uwzględniają potrzeb dzieci niepełnosprawnych, a konsekwencje tych braków dla dziecięcych marzeń i młodzieńczych planów są tak dramatyczne. Dodatkowy problem stanowi to, że uczniowie często chorują z powodu niewłaściwych nawyków higienicznych – zwykle nawet w pobliżu (sic!) ubikacji nie ma dostępu do wody, a dzieci nie wiedzą, jak dbać o higienę po skorzystaniu z toalety.
– Od września prowadzimy w szkołach szkolenia dla nauczycieli i uczniów z zakresu higieny. Dorośli otrzymują wskazówki, jak motywować dzieci i uczyć je odpowiednich nawyków. Dostają również dokładną instrukcję, jak korzystać z infrastruktury, którą im zapewnimy. Te same informacje przekazujemy uczniom. Polityka informacyjna w lokalnych społecznościach jest niezwykle ważna. Dlatego podczas spotkań rodzice i dyrektorzy szkół dowiadują się od nas, że dzieci niepełnosprawne będą mogły chodzić do szkoły i żeby je do tego zachęcać – kontynuuje Nina Mocior. – Poza tym będziemy mieli audycje w radiu na temat zdrowia i higieny – dodaje.
Do końca listopada pomoc dzieciom w Prowincji Wschodniej w Rwandzie ma zostać sfinalizowana. To oznacza lepsze jutro dla każdego z nich.
Razem dla Rwandy
Jeśli chcesz wesprzeć pomoc zagraniczną, w tym projekty realizowane przez ChSCh w Rwandzie, wpłać dar na konto Fundacji ADRA Polska, Partnera ChSCh:
Fundacja ADRA Polska
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
49 1240 1994 1111 0010 3092 3882
Zachęcamy do skorzystania z przelewu on-line.