Przekaż nam 1% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Rwanda: dobre życie dla wszystkich

530 rodzin otrzymało funkcjonalne i spełniające warunki sanitarne latryny oraz urządzenia do mycia rąk. Zakończenie projektu UBUZIMA BWIZA (‘dobre życie’) II realizowanego przez Chrześcijańską Służbę Charytatywną (ChSCh) w 2013 roku w Rwandzie potwierdziło, że taka pomoc zmienia o wiele więcej niż tylko nawyki higieniczne.

Mycie rąk – niby proste, a jednak

Co to jest tippy-tap? To proste urządzenie zrobione z żerdzi, sznurka i pojemnika na wodę. Proste, a jednak zmieniające życie. Mieszkańcom i mieszkankom Rwandy, rwandyjskim dzieciom zagrażają poważne choroby takie jak cholera, czerwonka czy tyfus. Większości można by uniknąć dzięki stosowaniu zasad higieny takich jak np. mycie rąk po skorzystaniu z toalety. Jednak w kraju, gdzie woda jest zasobem bardzo ograniczonym, dbanie o kwestie sanitarne schodzi na dalszy plan: woda oszczędzana jest głównie do picia – po to, by przeżyć. Stąd potrzeba edukacji i wsparcia.

Mam toaletę, jestem kimś

– W trakcie zamykającego projekt spotkania z beneficjentami oraz lokalnymi władzami padało wiele wzruszających doświadczeń potwierdzających pozytywny wpływ tego projektu na życie Rwandyjek i Rwandyjczyków – mówi Agnieszka Dunajska, koordynatorka UBUZIMA BWIZA II. – Po raz kolejny potwierdził się spadek zapadalności dzieci na choroby układu pokarmowego, a w związku z tym częstotliwość wizyt w centrach zdrowia. Wielu mówców podkreślało fakt wzrostu szacunku beneficjentów wśród lokalnych społeczności. Osoby, które otrzymały latryny i tippy-tapy, stały się źródłem wiedzy i wsparcia dla innych mieszkańców swoich wiosek w kwestii higieny i sanitariatów.

Projektem UBUZIMA BWIZA II, podobnie jak UBUZIMA BWIZA w 2012 r., zostały objęte rodziny osób z HIV i AIDS. To grupa, której szczególnie zagraża brak odpowiednich warunków sanitarnych. Wybudowane toalety będą służyły im przez kilka lat, znacząco poprawiając jakość oraz wpływając na długość ich życia.

Projekt UBUZIMA BWIZA II był współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

Więcej o pomocy Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej w Rwandzie.


.

Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij