Poradnik dla Emerytów i Rencistów: Jak prawidłowo rozliczyć PIT i korzystać z usługi Twój e-PIT?
Poradnik ten zawiera odpowiedzi na pytania dotyczące rozliczania podatku PIT dla emerytów i rencistów. Wyjaśnia jakie rozliczenie otrzymają Państwo od organu rentowego, jak przygotować rozliczenie PIT po otrzymaniu deklaracji/informacji od organu rentowego i gdzie szukać pomocy przy rocznych rozliczeniach podatkowych.
Jakie rozliczenie otrzymają Państwo od organu rentowego?
Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) oraz inne organy rentowe, w zależności od rodzaju świadczenia oraz okresu jego otrzymywania, wystawiają różne formularze, w tym:
- PIT-40A/PIT-11A – otrzymują przede wszystkim emeryci i renciści lub osoby, które otrzymują zasiłki z ubezpieczenia społecznego np. chorobowego czy macierzyńskiego.
- PIT-11 – przeznaczony jest dla osób otrzymujących świadczenia po osobie zmarłej.
Jak przygotować rozliczenie PIT po otrzymaniu deklaracji/informacji od organu rentowego?
PIT-40A
PIT-40A to roczne rozliczenie przychodu i obliczenie podatku dla osób, które pobierają emeryturę, rentę, świadczenie przedemerytalne, zasiłek przedemerytalny, nauczycielskie świadczenie kompensacyjne lub rentę socjalną. Organ rentowy przesyła PIT-40A do urzędu skarbowego do końca stycznia oraz do emeryta/rencisty do końca lutego.
Jeżeli otrzymają Państwo wyłącznie jeden PIT-40A, oznacza to, że podatek jest już całkowicie rozliczony i nie muszą Państwo nic robić. Deklaracja PIT-40A jest jednocześnie rocznym rozliczeniem podatkowym, w przypadku, gdy uzyskali Państwo dochody wyłącznie od jednego organu rentowego oraz:
- nie rozliczają się Państwo wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
- nie korzystają Państwo z żadnych ulg i odliczeń podatkowych.
Wtedy nie trzeba już samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego PIT-37.
Jeżeli z otrzymanego PIT-40A wynika kwota do zapłaty, to również nie muszą Państwo nic robić. Organ rentowy pobierze tę kwotę ze świadczenia za marzec lub kwiecień.
Kiedy po otrzymaniu PIT-40A składają Państwo zeznanie podatkowe PIT-37?
Jeżeli chcą Państwo:
- rozliczyć się wspólnie z małżonkiem,
- rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
- skorzystać z ulg i odliczeń (np. ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, odliczenia darowizny, ulgi termomodernizacyjnej, na IKZE),
wtedy otrzymany PIT-40A należy potraktować jak informację, która służy do sporządzenia na jej podstawie rozliczenia rocznego PIT-37. W tym zeznaniu należy wykazać ulgi lub odliczenia podatkowe, a także nr KRS Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), której chcą Państwo przekazać 1,5% swojego podatku.
Jeżeli nie będą Państwo samodzielnie wypełniać PIT-37, ale chcą Państwo przekazać 1,5% podatku na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), można to zrobić również bez składania zeznania podatkowego, w terminie do 30 kwietnia. W takim przypadku wystarczy złożyć oświadczenie PIT-OP i wskazać w części C numer KRS Organizacji Pożytku Publicznego (OPP), na rzecz której urząd skarbowy przekaże 1,5% podatku należnego. Będziemy wdzięczni za przekazanie 1,5% podatku na Chrześcijańską Służbę Charytatywną: KRS 0000 220 518
PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu lub wycofaniu zgody na przekazanie części podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego.
PIT-11A
PIT-11A to informacja o dochodach otrzymanych od organu rentowego – emeryturach, rentach, zaliczkach oraz składkach zdrowotnych płaconych przez organ rentowy do NFZ. Z rozliczenia tego często wynika kwota nadpłaty. Organ rentowy po przygotowaniu informacji PIT-11A przesyła ją do urzędu skarbowego (do końca stycznia) oraz do emeryta/rencisty (do końca lutego).
Po otrzymaniu informacji PIT-11A mogą Państwo:
- nie robić nic – wtedy urząd skarbowy sam zaakceptuje przygotowane indywidualne zeznanie PIT-37 (zeznanie takie dostępne będzie w usłudze Twój e-PIT, usługa ta znajduje się w serwisie e-Urząd Skarbowy). Formularz PIT-37 wypełniany jest na podstawie otrzymanej z organów rentowych informacji PIT-11A,
- dokonać zmian w przygotowanym przez urząd skarbowy formularzu (druk PIT-37) dostępnym w usłudze Twój e-PIT,
- złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT (druk PIT-37).
PIT-37 składają Państwo samodzielnie, w przypadku:
- rozliczenia wspólnie z małżonkiem,
- rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
- korzystania z ulg i odliczeń (np. ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, odliczenia darowizny, ulgi termomodernizacyjnej, na IKZE),
- chęci przekazania 1,5% podatku należnego na rzecz OPP (innej niż wskazanej w ubiegłym roku).
PIT-11
PIT-11 przeznaczony jest dla osób, które otrzymują świadczenia po osobie zmarłej. Zawiera informacje o należnościach stanowiących prawa majątkowe z tytułu niezrealizowanych świadczeń w związku ze śmiercią świadczeniobiorcy. Otrzymają go osoby, które uzyskały świadczenie należne po osobie zmarłej. Organ rentowy po przygotowaniu informacji PIT-11 przesyła ją do urzędu skarbowego (do końca stycznia) oraz do podatnika (do końca lutego).
Po otrzymaniu informacji PIT-11 mogą Państwo:
- nie robić nic – wtedy urząd skarbowy sam zaakceptuje przygotowane indywidualne zeznanie PIT-37 (zeznanie takie dostępne będzie w usłudze Twój e-PIT, usługa ta znajduje się w serwisie e-Urząd Skarbowy). Formularz PIT-37 wypełniany jest na podstawie otrzymanej z organów rentowych informacji PIT-11,
- dokonać zmian w przygotowanym przez urząd skarbowy formularzu (druk PIT-37),
- złożyć samodzielnie zeznanie roczne PIT (druk PIT-37).
PIT-37 składają Państwo samodzielnie, w przypadku:
- rozliczenia wspólnie z małżonkiem (dotyczy osób, które pobierają świadczenie po zmarłym małżonku, a są w nowym związku małżeńskim),
- rozliczenia wspólnie ze zmarłym małżonkiem,
- rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
- korzystania z ulg i odliczeń (np. ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, odliczenia darowizny, ulgi termomodernizacyjnej, na IKZE),
- chęci przekazania 1,5% podatku organizacji OPP (innej niż wskazanej w ubiegłym roku).
Gdzie szukać pomocy przy rocznych rozliczeniach podatkowych?
Krajowa Administracja Skarbowa na podstawie posiadanych informacji od płatników, dla podatników, którzy nie prowadzą dodatkowo działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej, przygotuje rozliczenie podatkowe:
oraz oświadczenia PIT-OP.
Propozycje zeznań będą dostępne dla Państwa w czasie trwania akcji rozliczeniowej (od 15 lutego do końca kwietnia) w usłudze: Twój e-PIT (usługa dostępna jest w serwisie e-Urząd Skarbowy).
UWAGA! Jeżeli chcą Państwo skorzystać z przywilejów np.:
- rozliczyć się wspólnie z małżonkiem,
- rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca dzieci,
- skorzystać z ulg podatkowych (np. ulgi prorodzinnej, rehabilitacyjnej, ulgi z tytułu darowizny czy innych ulg),
wówczas w przygotowanym przez Krajową Administrację Skarbową zeznaniu powinni Państwo samodzielnie wykazać przysługujące ulgi i odliczenia podatkowe, a także wskazać nr KRS OPP, której chcą Państwo przekazać 1,5% swojego podatku (KRS naszej organizacji 0000 220 518).
W usłudze Twój e-PIT (usługa dostępna jest w serwisie e-Urząd Skarbowy) znajdą Państwo przygotowany i wypełniony formularz PIT-37 (w przypadku emerytur lub rent z zagranicy w ww. usłudze przygotowany będzie formularz PIT-36). Mogą wtedy Państwo sprawdzić lub zmienić umieszczone w formularzu dane oraz wysłać deklarację. PIT, który udostęp
niany jest Państwu w usłudze Twój e-PIT przygotowywany jest na podstawie otrzymanej z organów rentowych deklaracji PIT-40A lub informacji PIT-11A, PIT-11 oraz w przypadku tych z Państwa, którzy pracują dodatkowo na podstawie otrzymanego od pracodawcy, zleceniodawcy PIT-11.
Przygotowane rozliczenie PIT-37 mogą Państwo:
- zaakceptować i złożyć – za pomocą usługi Twój e-PIT,
- nie robić nic – wtedy urząd skarbowy sam zaakceptuje przygotowane w usłudze Twój e-PIT indywidualne zeznanie PIT-37,
- dokonać zmian w przygotowanym przez urząd skarbowy formularzu (druk PIT-37), który dostępny jest w usłudze Twój e-PIT,
- dodać do przygotowanego rozliczenia dane współmałżonka – aby dokonać wspólnego rozliczenia,
- wskazać, że rozliczenie dotyczy osoby samotnie wychowującej dzieci,
- dodać przysługujące ulgi i odliczenia (np. ulga rehabilitacyjna, ulga prorodzinna, ulga z tytułu darowizny i inne),
- przekazać 1,5% swojego podatku na rzecz OPP innej niż wskazana w ubiegłym roku.
Gdzie znajdą Państwo usługę Twój e-PIT?
Dostęp do usługi Twój e-PIT możliwy jest przez e-Urząd Skarbowy. Strona dostępna jest pod adresem: https://www.podatki.gov.pl/pit/twoj-e-pit/.
Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) dostępne jest na trzy sposoby:
- Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną,
- Aplikacją mObywatel,
- Danymi podatkowymi.
Twój e-PIT to bardzo prosty i wygodny sposób na rozliczenie z urzędem skarbowym. Aby skorzystać z usługi wystarczy, że zalogują się Państwo do e-Urzędu Skarbowego oraz wybiorą usługę Twój e-PIT.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości mogą Państwo zawsze liczyć na pomoc Krajowej Informacji Skarbowej, która udziela jej w rozmowie telefonicznej, odpowiadając na pytania zadane elektronicznie lub podczas czatu z konsultantem.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8–18. Informacje można uzyskać: Mogą Państwo zadzwonić pod nr telefonu:
- 22 330 03 30 (z telefonów komórkowych)
- 801 055 055 (z telefonów stacjonarnych)