Podczas tygodniowego warsztatu uczestnicy naszego projektu staneli przed możliwością przyjrzenia się swoim przekonaniom na temat szczęścia, zdobycia wiedzy jest i nie jest szczęście, jakie istnieją jego odmiany, a także czym jest psychologia pozytywna. Uczestnicy nauczyli się również wykorzystywać zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce m.in. poprzez sesje mindfulness, diagnozę cnót i sił sygnaturowych charakteru, a także pogłębianie wiedzy na swój temat oraz wykorzystywania technik zwiększania dobrostanu.
Celem projektu jest stworzenie przestrzeni do zdobycia nowej wiedzy, doświadczeń oraz wymiany myśli pomiędzy 25 uczestnikami pracującymi w sektorze edukacji i kultury. Obydwa te obszary nierozłącznie związane są z rozwojem samoświadomości, ale również z budowaniem szczęścia jednostki - m.in. poprzez poszerzanie jej horyzontów, wzmacnianie odkrywania swoich mocnych stron i wykorzystywania ich w praktyce.
Wymiana Redefine Yourself, która odbyła się w minionym tygodniu w Grzybowie, była pod wieloma względami niezwykła.
Po pierwsze, niezwykły był to temat. Jak często zdarza nam się głęboko i świadomie zastanowić nad szczęściem w pełnym tego słowa znaczeniu? Nawet od święta nie zawsze mamy na to czas, czego dowodem może być oklepane "szczęścia, zdrowia, pomyślności" niemal zlewające się w jedno długie i niezrozumiałe słowo.
Po drugie, niezwykły był to czas. Przełom października i listopada mógłby wydawać się najgorszym momentem na dbanie o własne szczęście. Z jednej strony jesienna szaruga zamyka nas w czterech ścianach i częściej zachęca do pozostania w domu niż spotykania się z przyjaciółmi; z drugiej - listopadowe święta dla wielu z nas są momentem smutnej zadumy nad stratą bliskich i dalekich krewnych. W trakcie projektu udało nam się przekonać, że nawet taki moment jest odpowiedni, by wziąć sprawy we własne ręce i zadbać o siebie.
Po trzecie i najważniejsze: niezwykli byli ludzie, którzy od samego początku współtworzyli ten projekt poświęcając mu swoją uwagę i serce. Ludzie, którzy nie tylko brali udział w proponowanych im warsztatach na temat szczęścia, psychologii pozytywnej, wdzięczności czy pozytywnych relacji, ale sami także proponowali szereg dodatkowych aktywności, takich jak zajęcia sportowe czy sesje akrojogi. Ludzie, którzy w trakcie trwania projektu stworzyli zgrany zespół i zawarli przyjaźnie nie znające granic językowych czy kulturowych.
Projekt współfinansowany z programu Erasmus+ ze środków Unii Europejskie