W październiku i listopadzie dla uczennic i uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Ziębicach i w Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkowicach Śląskich odbył się program pt. „Filip w krainie zdrowia”, który przybliżył najmłodszym zasady zdrowego stylu życia.
Program „Filip w krainie zdrowia” opracowali Anna i Adam Sobaszkowie, czerpiąc inspirację z książki pod tym samym tytułem autorstwa braci Jaques’a i Jean’a Breuil, a zrealizowali 20–22 października w Ziębicach i 18–19 listopada w Ząbkowicach Śląskich. Podczas prowadzenia zajęć wspierali ich ochotnicy z grupy harcerskiej „Pathfinder”, z drużyny „Puszczyki” oraz rodzice harcerzy.
Program przeznaczony był dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Wzięło w nim udział 350 uczennic i uczniów z oddziałów przedszkolnych, zerówki oraz klas I–IV. Najpierw najmłodsi uczestniczyli w „wykładzie” na temat zasad zdrowia w formie teatrzyku kukiełkowego. Takie spektakle odbyły się w Ziębickim Domu Kultury oraz sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Ząbkowicach Śląskich. Potem dzieci brały udział w warsztatach na terenie swojej szkoły. Wykonywały kolejno 10 ćwiczeń z różnorodnymi pomocami dydaktycznym oraz kolorowymi slajdami edukacyjnymi. Łącznie odbyło się 31 zajęć warsztatowych w grupach liczących 10-15-osób. Jeśli wykonały je prawidłowo, otrzymywały książkę o przygodach tytułowego Filipa w poszukiwaniu wiedzy o zdrowiu. Ania i Adam przeprowadzili łącznie 31 zajęć warsztatowych w grupach liczących 10–15-osób. Program został bardzo dobrze zaopiniowany przez nauczycieli, wychowawców, dyrekcję, pedagogów szkolnych, a przede wszystkim uczestniczące w nim dzieci.
Po prawidłowym wykonaniu wszystkich ćwiczeń każde dziecko otrzymało książkę edukacyjną mówiącą o różnych przygodach tytułowego Filipa w poszukiwaniu wiedzy o zdrowiu. Program został bardzo dobrze zaopiniowany przez nauczycieli, wychowawców, dyrekcję, pedagogów szkolnych, a przede wszystkim uczestniczące w nim dzieci.
Projekt „Filip w krainie zdrowia” w Ziębicach i Ząbkowicach Śląskich zrealizowano przy współpracy z Chrześcijańską Służbą Charytatywną, Stowarzyszeniem Qwsi oraz Urzędem Marszałkowskim i dzięki środkom z Unii Europejskiej.
Tekst: Adam i Anna Sobaszkowie, aw