Przekaż nam 1,5% podatku. Wpisz nasz KRS 0000 220 518 w swoim zeznaniu podatkowym lub skorzystaj z darmowego programu do rozliczenia PIT

Który PIT wybrać? Prosty poradnik

Wielkimi krokami zbliża się rozliczenie podatków za 2024 rok. Nie wiesz jeszcze jak do niego podejść i który formularz wybrać? W naszym artykule poznasz różne rodzaje formularzy PIT i dowiesz się, który jest odpowiedni dla Twojej sytuacji. Formularze możesz pobrac i uzupełnić - sa to aktualne formularze do rozliczeń za 2024 rok. Polecamy również programy do rozliczenia PIT za 2024 rok, które znajdziesz na naszej stronie.

Rodzaje formularzy PIT:

  • PIT-28 – Składają go osoby, które osiągnęły przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, najmu prywatnego lub sprzedaży produktów rolnych.
  • PIT-28S – Ten formularz przeznaczony jest dla przedsiębiorstw w spadku, które prowadziły działalność opodatkowaną ryczałtem.

  • PIT-36 – Składają go osoby, które osiągnęły dochody opodatkowane według skali podatkowej i nie kwalifikują się do PIT-37. Dotyczy to głównie osób prowadzących działalność gospodarczą, działy specjalne produkcji rolnej lub uzyskujących dochody z zagranicy.

  • PIT-36S – Składają go przedsiębiorstwa w spadku prowadzące działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych.

  • PIT-36L – Przeznaczony jest dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej, opodatkowane 19% podatkiem. Ważne: Ten formularz jest tylko dla osób rozliczających się indywidualnie.

  • PIT-36LS– Składają go przedsiębiorstwa w spadku opodatkowane 19% podatkiem.

  • PIT-37 – Jest dla osób, które uzyskały przychody opodatkowane według skali podatkowej wyłącznie z Polski, za pośrednictwem płatników (np. pracodawcy). Nie składają go osoby, za które roczne rozliczenie podatku wykonał płatnik.

  • PIT-38 – Składają go osoby, które uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych opodatkowane 19% podatkiem (np. ze sprzedaży akcji), a także z odpłatnego zbycia walut wirtualnych.

  • PIT-39 – Składają go osoby, które uzyskały przychody ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych, opodatkowane 19% podatkiem.

  • PIT-CFC – Składają go osoby uzyskujące dochody z działalności prowadzonej przez zagraniczne jednostki kontrolowane. Termin złożenia tego formularza to koniec dziewiątego miesiąca roku następującego po roku podatkowym zagranicznej jednostki.

    Niezależnie od tego, na którym formularzu się rozliczasz, pamiętaj, że robiąc to, możesz jednocześnie wesprzeć działalność dobroczynna, taka jak nasza swoim 1,5% podatku. To nic nie kosztuje - wystarczy w odpowiednią rubryke wpisac nasz numer KRS: 0000 220 518.
    Wasze wsparcie i przekazanie 1,5% podatku na działalność Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej pozwoli na realizację najważniejszych projektów dobroczynnych oraz pomoc potrzebującym. Z góry dziekujemy!

Dodatkowe informacje:

  • Podatek dochodowy wykazany w zeznaniu jest ostateczny, chyba że urząd skarbowy wyda decyzję o innej kwocie.
  • Decyzja o zmianie wysokości podatku może być wydana nawet, gdy podatnik nie złoży zeznania.
  • Osoby z ograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce, które uzyskują dochody bez pośrednictwa płatników lub zamierzają opuścić Polskę przed terminem złożenia zeznania, składają je do urzędu skarbowego właściwego dla osób zagranicznych.


Zapisz się na Newsletter
Chrześcijańska Służba Charytatywna
ul. Foksal 8
00-366 Warszawa
Telefon:
(22) 31 31 425
E-mail:
biuro@bliskoserca.pl
Facebook
YouTube
Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij