Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

„Piękno jest WHELL, czyli na kółkach do teatru”

26.01.2012, Wypoczynek dla dzieci i młodzieży

Krzysztof Suchowierski i Nina Mocior to wolontariusze, którzy w 2011 roku z ramienia Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) wyjechali do Rwandy. Tam w ramach programu EVS (European Voluntary Service – Wolontariat Europejski) szkolili nauczycieli z podstaw pierwszej pomocy oraz opiekowali się wychowankami Centrum Dzieci Ulicy w Kigali i domu dziecka w Gakoni. Przywieziona z Afryki wiedza i doświadczenie dziś pozwala im realizować kolejne zadania – tym razem w ich lokalnych środowiskach.

W Białymstoku od kilku już lat działa zespół wolontariuszy, którzy pod nazwą „Grupa Kontakt” wspólnie podejmują działania na rzecz dzieci niepełnosprawnych ruchowo.
Nina jest autorką nowego projektu grupy: „Piękno jest WHEEL, czyli na kółkach do teatru”, a Krzysiek – jego koordynatorem. Nina też, z racji swojego doświadczenia, jako reprezentantka ChSCh wspiera te działania, pełniąc rolę nieformalnego trenera.

– Celem naszego projektu jest przede wszystkim integracja dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z lokalną społecznością – opowiada Nina. – Chcemy stworzyć im możliwość wyrażenia siebie przez sztukę oraz przez wspólnie przygotowane wydarzenia artystyczne zapoznać szerszą publiczność z problematyką afrykańską, przeciwdziałać rasizmowi i ksenofobii.

Całe przedsięwzięcie jest dofinansowane ze środków unijnych z programu Młodzież w Działaniu, w ramach akcji Inicjatywy Młodzieżowe.

Początkiem lutego projekt zostanie zainaugurowany Integracyjnymi Feriami Międzykulturowymi. Oprócz dzieci niepełnosprawnych mogą w nich uczestniczyć wszystkie dzieci, które chcą poznać i tworzyć sztukę afrykańską. Pod okiem wolontariuszy z Afryki oraz Niny i Krzyśka wezmą udział w zajęciach plastycznych, kursie tańca afrykańskiego, warsztatach gry na bębnach czy też w zajęciach robienia biżuterii afrykańskiej.

Podczas ferii również rozpocznie swoje zajęcia grupa teatralno-taneczna, która następnie, podczas codwutygodniowych spotkań będzie przygotowywała spektakl. Równolegle do warsztatów teatralno-tanecznych dzieci niepełnosprawne będą mogły wziąć udział w twórczym szkoleniu z fotografii, aby na jego końcu, w trakcie profesjonalnej sesji zdjęciowej zamienić się w modelkę lub modela. Na zakończenie projektu, przewidziane na 21 maja w Międzynarodowy Dzień Różnorodności Kulturowej, podopieczni „Grupy Kontakt” zaprezentują efekty swojej czteromiesięcznej pracy. Uczestnicy grupy teatralno-tanecznej przedstawią swój spektakl, a po nim odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Piękno jest WHEEL” dotyczącej integracji dzieci niepełnosprawnych z młodzieżą afrykańską. Całe wydarzenie będzie znakomitą okazją do spotkania fachowców, naukowców, reprezentantów władz lokalnych i mieszkańców miasta zainteresowanych realizacją polityki integracji i międzykulturowości w Białymstoku.

(pk)

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij